Jakie limity przychodu obowiązują przy świadczeniu i zasiłku przedemerytalnym?
Pobierając świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, można rzecz jasna, dodatkowo pracować. Jednak w takiej sytuacji obowiązują limity przychodu, które wynoszą 25 proc. i 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że miesięczne rozliczenie przychodu polega na porównaniu kwot przychodu osiągniętego w poszczególnych miesiącach kalendarzowych z obowiązującą w danym miesiącu:
-
dopuszczalną kwotą przychodu – stanowiącą 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych,
-
graniczną kwotą przychodu – stanowiącą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.
“Jeżeli przychód, który osiągnąłeś w poszczególnych miesiącach, przekroczył dopuszczalną kwotę przychodu, ale nie przekroczył granicznej miesięcznej kwoty przychodu – to za takie miesiące należy Ci się świadczenie w zmniejszonej kwocie tj. obniżonej o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. (…) Świadczenie lub zasiłek przedemerytalny zawiesimy wtedy, gdy Twój przychód w danym miesiącu przekroczył graniczną kwotę” – czytamy na stronie zus.pl.
To już ostatnie dni na złożenie zaświadczenia lub oświadczenia do ZUS123RF/PICSEL
Ostatnie dni na złożenie zaświadczenia lub oświadczenia do ZUS
Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny i osiągające przychód muszą pamiętać o złożeniu do ZUS odpowiednich dokumentów o swoich zarobkach za okres od początku marca 2023 r. do końca lutego 2024 r., najlepiej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Dokumenty należy złożyć w terminie do 31 maja każdego roku.
Osoby pobierającej świadczenie lub zasiłek przedemerytalny osiągającej przychód muszą złożyć zaświadczenie o wysokości przychodu od pracodawcy, zleceniodawcy lub innego płatnika składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę – od właściwej jednostki organizacyjnej.
Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, wymagane jest od nich złożenie oświadczenia o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Matteo Brunetti: We Włoszech trudno wyszukać dobrą włoską restaurację, bo oceny turystów wprowadzają w błąd INTERIA.PL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS