A A+ A++

Rozpoczyna się właśnie nowe przedsięwzięcie Stowarzyszenia Na Górze, w ramach którego m.in. działa zespół muzyczny Na Górze, obchodzący w tym roku 30-lecie działalności. Jest to niezwykle bogata propozycja dla osób z niepełnosprawnościami.

“Nie bój się nowego, nie bój się innego, nie bój się dziwnego, nie bój się tego, co cię spotka”. To fragment tekstu jednej z nowych piosenek zespołu Na Górze, która powstanie w trakcie właśnie rozpoczynającego się przedsięwzięcia Stowarzyszenia Na Górze. Przekaz tego tekstu jest punktem wyjścia poszczególnych działań, które będą realizowane od lipca do grudnia tego roku w Chodzieży – mieście które jest siedzibą wspomnianego stowarzyszenia. Niektóre zajęcia odbędą się także w Pile. A będą to loty szybowcami, warsztat szycia toreb oraz ich malowania metodą szablonów, warsztat gry na bębnach afrykańskich połączony z relaksacją i ćwiczeniami jogi, lekcje gry na instrumentach dla najzdolniejszych osób, obserwacja kosmosu przez teleskop oraz warsztat filmowej animacji poklatkowej, na którym zostanie stworzony teledysk do tytułowej piosenki niniejszego projektu.

Zespół Na Górze, oprócz utworu „Nie bój się nowego”, nagra w studiu jeszcze cztery inne utwory, w tym przynajmniej jeden z gościnnym udziałem zaproszonego muzyka. To artystyczne spotkanie zostanie udokumentowane w teledysku-reportażu. Oprócz niego powstanie jeszcze jeden – trzeci z kolei teledysk, będący przekrojowym obrazem poszczególnych zajęć całego realizowanego projektu.

Zwieńczeniem będzie koncert w Chodzieskim Domu Kultury, promujący artystyczną aktywność osób z niepełnosprawnościami, na którym oprócz grupy Na Górze wystąpi zespół Remont Pomp z Gdańska razem z saksofonistą, Mikołajem Trzaską. A ponieważ będą to równocześnie obchody 30-lecia działalności grupy Na Górze, na koncercie pojawią się jeszcze inni goście.

Całe przedsięwzięcie zostanie podsumowane na otwartym spotkaniu, na którym będzie można zapoznać się z jego efektami – odbędzie się wtedy m.in. premiera teledysków, pokaz zdjęć z poszczególnych zajęć i opowieści ich uczestników oraz instruktorów, a także występ prezentujący uczestników lekcji muzycznych.

Grupa ludzi, niektórzy z niepełnosprawnościami, stoją na polanie porośniętej trawą, obok nich rowery miejskie.

A o co w tym wszystkim chodzi? Wyjaśnia to Wojciech Retz, koordynator realizowanego projektu…

Odnosząc się do tekstu piosenki zespołu Na Górze, która nadała tytuł całemu przedsięwzięciu, chodzi o NOWE życiowe doświadczenia i formy aktywności, które często postrzegamy jako niepewne, niebezpieczne… Chodzi o INNE, nieraz nietypowe sfery działania i przede wszystkim o innych ludzi ludzi. Chodzi o bycie ciekawym świata, otwartość na to, co często wydaje nam się DZIWNE i o ludzi, którzy nieraz inaczej wyglądają i których, poprzez ich dziwne zachowania, często dyskryminujemy. Tak postrzegane są m.in. osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności… Ale i one same często postrzegają otoczenie jako niepewne, niebezpieczne. Zresztą trudno się dziwić, zbudowany przez nas świat nie zawsze jest przyjazny. Takie nastawienie potęgowane jest często przez nadopiekuńcze środowisko. Punktem wyjścia tego, co robimy jest przekazanie szerokiemu środowisku, a w nim osobom z niepełnosprawnościami, że warto być otwartym na TO, CO NAS SPOTYKA.

Ważne jest jednak też to, że poprzez nasze działania wcale nie chcemy burzyć uzasadnionej potrzeby ostrożności. Sami ją stosujemy i staramy się, aby nasze działania (zwłaszcza takie, które łączą się z jakimkolwiek ryzykiem) były realizowane w bezpiecznych warunkach i przez doświadczoną kadrę, a przede wszystkim przy całkowitej zgodzie i zaufaniu uczestniczących w nich osób. W naszych wcześniejszych działaniach, osoby z niepełnosprawnościami m.in. nurkowały, pływały żaglówkami, a teraz będą latać szybowcami. Zdajemy sobie sprawę, że łączy się to z ryzykiem i czujemy olbrzymią odpowiedzialność – zwłaszcza ja… Jednak ten ciężar zostaje przez coś przeważony… W tym, co robimy w Stowarzyszeniu Na Górze, mamy zawsze olbrzymią chęć, aby osobom, które żyją na marginesie naszego tzw. „pełnosprawnego” społeczeństwa, umożliwiać od czasu do czasu przeżywanie takich chwil, których my, określający się jako „pełnosprawni”, być może nigdy nie doznamy…

Przedsięwzięcie „Nie bój się nowego” jest współfinansowane ze środków PFRON będących w 2024 roku w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Osoby zainteresowane udziałem w poszczególnych formach zajęć, mogą zgłaszać się poprzez e-mail: [email protected]

Mężczyzna w bluzie z kapturem, maseczką na ustach pokazuje dłonią kolorowe elementy na tablicy w przestrzeni miejskiej.

Źródło: Stowarzyszenie “Na Górze”
Zdjęcie pochodzi z wcześniej realizowanego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Na Górze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakończyła się 4. edycja projektu dla młodzieży „Letnia Szkoła Liderów”
Następny artykułZa nami akcja “Bezpieczne Wakacje”