Podczas środowego głosowania posłowie odrzucili wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Wniosek poparło 205, przeciw było 236. Od głosu wstrzymało się 7 posłów.
“Wykazuje brak wiedzy, doświadczenia i zwykłej odpowiedzialności za niezwykle wrażliwą materię, jaką jest kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży” – czytamy we wniosku przedstawianym przez posła Rafała Grupińskiego z KO, jak informuje Onet.pl. Poseł Grupiński nazwał pomysł Czarnka na polską szkołę “zaostrzeniem wojny ideologicznej”. Posłowie uznali też, że wypowiedzi ministra o młodzieży czy o kobietach dyskwalifikują go nie tylko jako ministra edukacji i nauki, ale też jako parlamentarzystę.
Wniosek KO poparła również Lewica.
– Jeszcze więcej historii, jeszcze więcej żołnierzy wyklętych i jeszcze więcej religii – oto szkoła ministra Czarnka – podsumowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i zarzuciła partii rządzącej, że chce zmienić nauczycieli w partyjnych funkcjonariuszy, a dziewczęta wytresować na potulne żony, któ©e zniosą wszystko.
Sam minister Czarnek odpowiedział, że szkół trzeba pilnować i musi to robić kurator, bo dzieją się tam rzeczy skandaliczne. Uważa, że KO nie podoba się ustawa, która chroni prawo rodziców do wychowania dzieci według swoich przekonań oraz nauczanie najnowszej historii, jak choćby tego, że setki tysięcy Polaków ratowało Żydów w czasie okupacji.
Popierający go posłowie PiS twierdzili, że wniosek przedstawiony przez KO w ogóle nie powinien być procedowany, ponieważ nie zawiera żadnych merytorycznych zarzutów, a chodzi w nim tylko o podgrzewanie złych emocji. Za poprzedniej władzy edukacja wyglądała znacznie gorzej: zamknięto kilka tysięcy szkół i zamrożono podwyżki dla nauczycieli.
– Będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji – podsumował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szkoła ma być nie tylko miejscem nauki, ale też uszlachetniania dusz i wychowania do patriotyzmu.
Oprócz Lewicy i KO wniosek poparły Koalicja Polska, Polska 2050 i koło Polskie Sprawy – łącznie 205 posłów. Przeciwko byli posłowie PiS, trzech posłów Kukiz’15 i trzech posłów niezrzeszonych – 236. 7 posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS