Ulga na zasiedlenie. W odpowiedzi z 20 marca 2020 r. na interpelację poselską, Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że zrezygnowano z dalszych prac legislacyjnych nad ulgą na zasiedlenie. Natomiast Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obecnie pracuje nad wdrożeniem mechanizmu polegającego na finansowym wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego.
Ulga na zasiedlenie w PIT
Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw, który ostatecznie został przyjęty przez Radę Ministrów 9 marca 2021 r. przewidywał na wstępnym etapie wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie.
Więcej na ten temat:Ulga podatkowa dla nabywających mieszkania (ulga na zasiedlenie) od 2021 r. – kto skorzysta i na jakich warunkach?
Planowaną datą wejścia w życie tej ustawy (i ww. ulgi podatkowej) był 1 stycznia 2021 r., jednak termin ten nie został dotrzymany.
W związku z tym poseł Paweł Szramka wystąpił z interpelacją poselską nr 20299, z pytaniami:
1. Kiedy planowane jest dalsze procedowanie nad projektem ustawy obejmującej wprowadzenie ulgi na zasiedlenie?
2. Jaka jest obecnie planowana data wejścia w życie ustawy?
Nie będzie ulgi na zasiedlenie w PIT
W odpowiedzi na tę interpelację Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że zgodnie z Rządowym Procesem Legislacyjnym ulga na zasiedlenie była elementem rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (UD90), w wersji która w 2020 r. została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Wnioskodawcą projektu jest minister rozwoju (obecnie minister rozwoju, pracy i technologii).
Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował, że w trakcie uzgodnień międzyresortowych członkowie Rady Ministrów zwrócili uwagę, że zaproponowane rozwiązanie w formie ulgi na zasiedlenie nie jest optymalnym instrumentem pomocy mieszkaniowej w kontekście założonych celów. W szczególności dotyczy to osób fizycznych, które nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych (np. uzyskują przychody w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych lub nie są podatnikami tego podatku) lub wysokość uzyskanych dochodów lub podatku od tych dochodów nie pozwala na pełne odliczenie ulgi na zasiedlenie. Ma to miejsce na przykładach w rodzinach wielodzietnych. W przypadku tych rodzin, ze względu na stosowanie ulgi prorodzinnej, po jej odliczeniu od podatku, rodziny te w praktyce nie płacą podatku dochodowego. W związku z tym wprowadzenie ulgi mieszkaniowej, w ich przypadku, mogłoby nie przynieść założonych rezultatów.
Na skutek tych argumentów, zrezygnowano z dalszych prac legislacyjnych nad ulgą na zasiedlenie.
Będzie inna forma wsparcia finansowego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
W związku z rezygnacją z wprowadzenia ulgi na zasiedlenie w PIT, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obecnie pracuje nad wdrożeniem mechanizmu polegającego na finansowym wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego. Mechanizm ten będzie uzupełniał wprowadzone już instrumenty, w tym rozwiązania ujęte w pakiecie mieszkaniowym.
Jak stwierdził Jan Sarnowski, biorąc pod uwagę początkowy etap prac legislacyjnych nad projektem ustawy, na chwilę obecną nie jest możliwe wskazanie szczegółów projektu oraz terminu wejścia projektowanych przepisów w życie.
oprac. Paweł Huczko
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS