Pierwsza Komunia Święta czy Bierzmowanie w czasie epidemii? Stanowisko w tej sprawie zajął kościół. Zakłada kilka wariantów rozwoju epidemii i daje możliwość wyboru.
Już za nieco ponad miesiąc, na początku maja, miały rozpocząć się Pierwsze Komunie Święte. W obecnej sytuacji nikt nie wyobrażał sobie, jak można by było je przeprowadzić. Biskup Ełcki Jerzy Mazur wydał właśnie dekret w tej sprawie. Dotyczy on także sakramentu Bierzmowania.
— Przedłużające się zakazy gromadzenia wiernych miały wpływ na to, że zawieszone zostały systematyczne i pogłębione przygotowania do przyjęcia przez dzieci Sakramentu Pojednania i Sakramentu Eucharystii. Mając to na uwadze podjąłem decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych na miesiąc maj uroczystości I Spowiedzi i I Komunii św. w parafiach diecezji ełckiej. Jeżeli stan epidemii będzie trwał nadal, ograniczenie to dotknie także czerwcowych terminów tychże uroczystości — czytamy w dekrecie biskupa Jerzego Mazura.
Jak w nim czytamy, jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem i katechetami. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Szczególnie ważne jest rozeznanie stopnia przygotowania i zaangażowania religijnego poszczególnych dzieci.
— Najwcześniejszym czasem, w którym można będzie organizować uroczystości, jeśli ustanie stan epidemii, jest miesiąc czerwiec. Miesiąc maj należy przeznaczyć wtedy na dobre przygotowanie dzieci, także w domach rodzinnych proponuje biskup ełcki. — Apeluję do Rodziców, aby włączyli się aktywnie w przygotowanie do Sakramentów.
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w czerwcu, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
Gdyby jednak rodzice nie zdecydowali się na I Komunię w czerwcu, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
Biskup zachęca też księży, by byli w stałym kontakcie z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby. Proponuje też organizowanie uroczystości bardziej indywidualnych biorąc pod uwagę możliwości odpowiedniego przygotowania poszczególnych dzieci
W dekrecie biskup ełcki odnosi się również do sakramentu Bierzmowania.
— Wszystkie kwietniowe terminy przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w parafiach Diecezji Ełckiej zostają odwołane i przełożone na czas późniejszy — czytamy dalej. — W zależności od rozwoju sytuacji i odwołania stanu epidemicznego, możliwe będzie zorganizowanie Uroczystości w maju i kolejnych miesiącach, lub jeśli zagrożenie będzie trwało, nawet później, nie wykluczając łączenia grup młodzieży w ramach dekanatów.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W piątkowym (3 kwietnia) wydaniu m.in.
Zupa na gazie i szczypta matmy
Koronawirus zamknął w domach dzieci, a wraz z nimi sporą grupę rodziców. Część mam i ojców mogła skorzystać z urlopów opiekuńczych, część natomiast pracuje zdalnie. Czyli pracują, uczą matematyki i… jednocześnie gotują zupę. Jak nie zwariować w tym czasie?Głosowanie kopertowe?
Politycy PiS przygotowali projekt w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeżeli zostanie przyjęty, to wybory prezydenckie odbędą się bez potrzeby wychodzenia do lokali wyborczych.Żyjemy z tym już miesiąc
Tak, to już miesiąc. 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział nam to, czego się obawialiśmy, choć nie potrafiliśmy jeszcze wtedy tego zrozumieć, jak bardzo to coś zmieni nasze życie. Tego dnia dowiedzieliśmy się, że w Polsce mamy pierwszego chorego z koronawirusem. Dzisiaj jest ich już ponad dwa tysiące. I, jak powiedział kilka dni temu minister — to nie tylko nie jest początek końca epidemii, ale to nie jest nawet koniec jej początku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS