Laboratorium Kardio-Med Silesia jest pierwszym w Polsce, któremu Ministerstwo Zdrowia zawiesiło pozwolenie na wykonywanie badań. Stało się to z powodu podania błędnych wyników. Fałszywie dodatnie wyniki testów nie są rzadkością, ale gdy chodzi o pojedyncze przypadki. W tym wypadku wszystkie wyniki były fałszywe. Początkowo urząd wojewódzki podał, że chodziło o 22 wyniki. Teraz okazuje się, że aż o 56.
Po badaniach wstrzymano przyjęcia w szpitalu
Jak w odpowiedzi na pytania „Wyborczej” wyjaśnia Marcelina Kowalska, rzeczniczka jastrzębskiego szpitala, wymazy pobrano od 27 członków personelu medycznego i 38 pacjentów w piątek 17 kwietnia. „Wykonanie testów było konieczne z uwagi na podejrzenie zakażenia najpierw wśród pacjentów, a następnie personelu mającego styczność z potencjalnie chorymi” – pisze Kowalska. Wszystkie próbki przekazano do badania w laboratorium Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Część wyników spłynęła w sobotę 18 kwietnia, część dzień później. Tylko dziewięć wymazów dało według Kardio-Medu wynik ujemny, a aż 56 – dodatni, co oznacza obecność koronawirusa w organizmie badanej osoby. W poniedziałek zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć w szpitalu.
Szpital zażądał powtórzenia testów
Ponieważ jednak żadna z przebadanych osób nie miała objawów zakażenia, już w nocy z 18 na 19 kwietnia dyrekcja szpitala zdecydowała o powtórzeniu badań. W niedzielę pobrano wymazy od 12 osób. Tym razem dziewięć z nich skierowano do laboratorium w Instytucie Onkologii w Gliwicach, a trzy do laboratorium Diagnostyka w Krakowie. Wyniki wszystkich 12 testów były ujemne. Marcelina Kowalska: – W porozumieniu z sanepidem zapadła decyzja o wykonaniu testów u pozostałych 44 osób, a także ponownym wysłaniu wymazów od 12 osób już wcześniej przebadanych. Tym razem badanie przeprowadzono w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Wszystkie wyniki były ujemne. Nikt z pacjentów ani personelu nie był więc zakażony.
Fałszywie dodatni wynik laboratorium Kardio-Med podało też w przypadku pacjenta Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Również w tym wypadku test powtórzony w wojewódzkim sanepidzie dał wynik negatywny.
Co dalej z zabrzańskim laboratorium?
We wtorek szpitale w Jastrzębiu-Zdrowiu i Katowicach ogłosiły, że wznawiają przyjęcia. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zawiesiło badania na obecność koronawirusa w laboratorium Kardio-Med Silesia.
Na polecenie ministerstwa Kardio-Med przekazał 10 próbek, których badanie dało wynik dodatni, i 10, których badanie dało wynik ujemny, do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Tam zostały ponownie przebadane. PZH nie ujawnia jednak wyników tej weryfikacji. – Protokół jeszcze nie powstał – wyjaśnia Grzegorz Juszczyk, dyrektor PZH.
Także Ministerstwo Zdrowia jest na razie powściągliwe. „Protokół z weryfikacji zostanie przekazany do laboratorium i do Ministerstwa Zdrowia, gdzie zapadną dalsze decyzje” – napisała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji w MZ. Dodała, że weryfikacja próbek ma być wsparciem dla laboratoriów, bo dzięki niej dostają wskazówki, co można poprawić. Losowo mają być teraz weryfikowane także badania wymazów w innych laboratoriach.
Doszło do skażenia próbek?
W Zabrzu prawdopodobnie doszło do skażenia materiału biologicznego. Adam Konka, prezes Kardio-Medu Silesia, w rozmowie z „Wyborczą” stanowczo temu zaprzeczył. Twierdzi, że pojemniki z wymazami dostarczono „rozszczelnione”. Ale skoro tak, to zgodnie z procedurami w ogóle nie powinny były być badane.
Jak dotąd Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało o odjęciu od ogólnej liczby zakażonych w kraju 56 fałszywie dodatnich wyników z jastrzębskiego szpitala.
„Dopiero po zakończeniu postępowania wyjaśniającego zapadną decyzje dotyczące dalszego działania laboratorium, a wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna będzie mogła wysłać korektę raportu o potwierdzonych przypadkach zakażenia. Dopiero na tej podstawie będziemy mogli skorygować dane podawane w statystykach” – wyjaśnia resort.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS