A A+ A++

Tarnowskie Góry to miasto położone na południu Polski, w województwie śląskim, a dokładniej – na terenie historycznego Górnego Śląska. Zamieszkuje je niewiele ponad 60 tys. osób, jednak miasto cieszy się niemałą popularnością ze strony turystów. Co przyciąga ich w tamtejsze rejony?

Zobacz wideo
Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Paryż w wersji polskiej. Tarnowskie Góry skradły serca turystów wyjątkowym klimatem i zabytkami

Miasto leży na skraju zarówno Niziny, jak i Wyżyny Śląskiej. Stanowi główny ośrodek tzw. Garbu Tarnogórskiego. W pobliżu znajdują się wzniesienia takie jak Srebrna Góra czy Sucha Góra oraz miasta: Gliwice, Katowice, Bytom, Chorzów. Historia Tarnowskich Gór sięga kilku wieków wstecz. Region zasłynął przede wszystkim z wydobycia rud srebra, ołowiu oraz cynku. Dziś to jedno z chętniej odwiedzanych miast na Śląsku, co potwierdzają liczby. W 2022 roku Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga odwiedziło ok. 120 tys. turystów, jak czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Zabytkowe Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy. Obiekt w 2017 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w ciekawy sposób przedstawia historię tarnogórskiego górnictwa. To jednak niejedyny powód, aby przyjechać na południe kraju. 

“Paryż Śląska”. Co warto zwiedzić w Tarnowskich Górach?

Przechadzając się starymi, brukowanymi uliczkami miasta, można odnieść wrażenie, że znajduje się nie w Polsce, a w stolicy Francji. Za wyjątkowy klimat odpowiadają przede wszystkim zabytkowe budowle i detale architektoniczne. Warto zwiedzić liczne obiekty sakralne, a także wybrać się na urokliwy rynek. Turyści szczególnie upodobali sobie podziemne tunele, biegnące pod centrum miasta. Taka atrakcja to ewenement na skalę europejską. 

Polecamy także wycieczkę do Skansenu Maszyn Parowych, szesnastowiecznego zamku w Tarnowicach Starych, malowniczego pałacu w Rybnej oraz do miejskiego muzeum, w którym poznamy fascynującą i bogatą historię górniczego miasteczka. Godne zobaczenia są też: Dzwonnica Gwarków z XIX wieku, Suchogórski Labirynt Skalny oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaprawa nawierzchni na ulicy Gwarków
Następny artykułKomunijne trendy w modzie 2024: Najlepsze propozycje Clamodi.com dla gości komunijnych