Przed wyjazdem do większości państw europejskich powinniśmy sprawdzić, czy mamy kartę EKUZ i czy jest ona ważna. W nagłych sytuacjach EKUZ uprawnia do leczenia za granicą na takich samych zasadach, jak dla osób objętych w danym państwie powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Karta EKUZ przyda nam się w przypadku nagłego zachorowania, kiedy przebywamy w większości państw europejskich. Mogą ją otrzymać osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem w Polsce. Poświadcza ona ich prawo do leczenia na takich samych zasadach, jak ubezpieczonych obywateli państwa, w którym aktualnie się znajdują. Oznacza to, że jeśli nagle zachorujemy i korzystamy z publicznej opieki medycznej w państwie, w którym obywatele np. współpłacą za leczenie, także i my będziemy musieli to zrobić.
EKUZ, po co ta karta?
EKUZ uprawnia do leczenia w razie nagłego zachorowania w: państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii. Nie obowiązuje w Monako, San Marino i Watykanie. Dodatkowo należy pamiętać, że z karty EKUZ nie skorzystamy w przypadku leczenia planowego. Najczęściej zdarza się, że rozliczenie za leczenie osoby, która okaże kartę EKUZ odbywa się między Narodowym Funduszem Zdrowia a jego zagranicznym odpowiednikiem. Są jednak sytuacje, w który pacjent płaci za leczenie, a wniosek o refundację składa po powrocie do Polski.
Jak otrzymać kartę EKUZ?
Kartę otrzymamy „od ręki” w oddziale wojewódzkim NFZ lub składając wniosek na odległość. To drugie można zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, a także w aplikacji MojeIKP. Tam też uzyskamy tymczasowy certyfikat, jeśli zapomnimy o EKUZ. Niezależnie który z nich wybierzemy, wyrobienie karty jest zawsze bezpłatne. Gdy występujemy o EKUZ w czyimś imieniu niezbędne jest posiadanie wypełnionego formularza o udzieleniu pełnomocnictwa. W przypadku dzieci – każde z nich powinno mieć własną kartę EKUZ. Jeśli zorientowaliśmy się, że nie mamy karty EKUZ lub straciła ona ważność, a wyjazd czeka nas niebawem, najlepiej udać się osobiście do oddziału wojewódzkiego NFZ, gdzie po wypełnieniu wniosku możemy otrzymać EKUZ „od ręki”.
EKUZ przez internet, nowe możliwości
Od niedawna wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć także w aplikacji mojeIKP. Żeby to zrobić należy zalogować się do niej i wejść w kategorię „e-zdrowie”. Tam wybieramy kafelek „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”, a następnie „Wniosek o kartę EKUZ”. Po prawidłowym wypełnieniu wniosku i podpisaniu go profilem zaufanym, zostaje on przekazany do właściwego OW NFZ. Kiedy składamy wniosek o EKUZ na odległość musimy wpisać adres do wysyłki gotowej karty lub zaznaczyć, że odbierzemy ją osobiście w oddziale. W sezonie turystycznym czas oczekiwania na EKUZ może się wydłużyć. Status wniosku również możemy sprawdzać online w aplikacji mojeIKP.
EKUZ, jak długo jest ważna?
Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia 18. roku życia. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn, będzie ważna aż 20 lat.
Źródła:
nfz.gov.pl
Autor: Ewa Basińska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS