Pobyt w sanatorium, choć na skierowanie, wcale nie musi być tani. Kuracjusze ponoszą opłaty nawet za nocleg, jeśli wybiorą lepszy standard np. z własną łazienką. Opłaty ponosi się także za wymianę ręcznika, nawet 15 złotych za sztukę, choć wszystko zależy od uzdrowiska, w którym przebywamy. Niestety NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów i warto wiedzieć, na jakie wydatki się przygotować.
Za co kuracjusze zapłacą z własnej kieszeni?
Zarówno ZUS, jak i NFZ nie pokrywają kosztów transportu, co oznacza, że to na kuracjuszach spoczywa odpowiedzialność finansowa za dotarcie do celu. Co więcej, jeśli kuracjusze poruszają się własnym samochodem, będą musieli zapłacić około 10 złotych za dobę na miejscu parkingowym. Dodatkową opłatę poniosą za nocleg opiekunka np. w przypadku pobytu dzieci lub osób starszych, wymagających opieki, a w niektórych uzdrowiskach również wyżywienie będzie dla kuracjuszy płatne.
W przypadku otrzymanego skierowania lekarz przepisuje nam konkretne zabiegi związane z leczeniem naszej przypadłości. Istnieje jednak cały szereg zabiegów, z których również warto skorzystać, jednak nie są one refundowane. W związku z tym kuracjusze, którzy zdecydują się na zabiegi przyrodolecznicze jak np. kąpiele solankowe, będą musieli zapłacić za nie we własnym zakresie.
Kto w sanatorium będzie całkowicie za darmo?
Z wszelakich opłat zwolnione będą konkretne grupy pacjentów. Należeć do nich będą przede wszystkim:
- pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów,
- dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, a jeśli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat,
- dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym – bez ograniczeń wiekowych.
Reszta kuracjuszy będzie musiała ponieść dodatkowe opłaty.
Odpłatność ta wynika z rozporządzenia ministra zdrowia i jest jednakowa we wszystkich sanatoriach w całym kraju mających umowę z NFZ. Natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dla dzieci jest również jest bezpłatny.
– mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, cytowana przez Gazetę Pomorską.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS