Prezes NFZ Filip Nowak podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach powiedział PAP, że zachętą do badań profilaktycznych będzie połączenie niektórych z nich z badaniami okresowymi w pracy, bo ważne jest wykrycie choroby na wczesnym jej etapie.
W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak po zakończonym panelu podkreślił w rozmowie z PAP, że dzięki profilaktyce możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym etapie jej rozwoju.
Prezes NFZ: chcemy poprawić jakość świadczeń na porodówkach
“Najbardziej chciałbym, żeby w pozycjach planu finansowego profilaktyce rosła z największą dynamiką. To są środki, które najchętniej byśmy wydawali, w których nie będzie ograniczeń. Dla tylu pacjentów, ilu się zgłosi świadczeniodawcy uzyskają finansowanie” – powiedział PAP prezes NFZ.
Aby zachęcić Polaków do badań profilaktycznych, NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia planują połączyć je z badaniami okresowymi w pracy.
“To jest skomplikowany proces formalny, ale trzeba szukać wszelkich form zachęty do działań profilaktycznych. Edukacja i informacja są bardzo ważne” – powiedział prezes Nowak.
Zaznaczył, że badania profilaktyczne, które będą przeprowadzane podczas badań medycyny pracy, nie będą mogły wpływać ma decyzję o przyjęciu pracownika do pracy, a skorzystanie z nich będzie darmowe.
Minister zdrowia: nie będę likwidować nierentownych szpitali powiatowych
“Podjęłam już decyzję. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z NFZ (…) wycenia procedury. Do medycyny pracy włączymy pewne badania profilaktyczne (…), które będą całkowicie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę o mammografii, cytologii, PSA, być może o teście FIT” – potwierdziła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Zakres ten może być poszerzony również o kolonoskopię.
Nowak podkreślił, że ważna jest również edukacja zdrowotna Polaków, dlatego priorytetem Narodowego Funduszu Zdrowia jest dotarcie do obywateli za pośrednictwem internetu, social mediów, a także spotkań indywidualnych.
Czy influencerzy powinni mówić o profilaktyce?
“Wiele osób potrzebuje osobistego kontaktu, dlatego zapraszamy do sal obsługi pacjenta, które są w całej Polsce, w każdym województwie. Tam można skorzystać na przykład z kiosku profilaktycznego, a przy okazji dowiedzieć się, co oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia i z czego można skorzystać” – podsumował prezes. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS