A A+ A++

Listopad to miesiąc, który szczególnie zwraca uwagę na zdrowie mężczyzn. W ramach akcji “Movember”, NFZ przypomina o konieczności badań, szczególnie w zakresie nowotworów prostaty i jąder. W 2020 roku ponad 72 tys. mężczyzn w Polsce zachorowało na nowotwory. Regularne badania mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby.

Mężczyźni unikają badań urologicznych

Wielu mężczyzn unika wizyt u lekarzy, zwłaszcza urologów. Często do gabinetu trafiają dopiero wtedy, gdy pojawią się poważne objawy. Wciąż zbyt rzadko wykonują regularne badania profilaktyczne, które mogą pomóc w wczesnym wykryciu problemów zdrowotnych.

Aż 1/4 nowotworów u mężczyzn to nowotwory układu moczowo-płciowego, a mimo to, tylko niewielka część panów odwiedza urologa. Wstyd, strach przed diagnozą i brak czasu sprawiają, że wiele osób odkłada badania na później.

48 polskich mężczyzn dziennie dowiaduje się, że ma raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Zgodnie z raportem „Nowotwory złośliwe w Polsce” z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn codziennie dowiaduje się, że ma raka prostaty. Stanowi on już około 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u mężczyzn.

Rak prostaty to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów mężczyzn z powodu nowotworów. Wczesne wykrycie choroby daje większą szansę na jej skuteczne leczenie, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka i badania. Dzięki nim można uniknąć nie tylko raka prostaty, ale i innych poważnych schorzeń.

Czy mężczyźni umieją badać jądra?

Rak jądra to nowotwór atakujący młodych mężczyzn

Rak jądra to nowotwór, który najczęściej dotyka młodych mężczyzn, zwłaszcza w wieku 20-39 lat. Choć jest to choroba stosunkowo rzadka, to wczesne wykrycie daje ogromne szanse na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni dbali o swoje zdrowie i regularnie wykonywali badania.

Samobadanie jąder to prosta i skuteczna metoda, dzięki której możemy szybko zauważyć jakiekolwiek zmiany. Zaleca się, aby wykonywać je raz w miesiącu, najlepiej podczas kąpieli lub pod prysznicem. 

Rak prostaty i rak jądra – fakty i mity
Rak prostaty i rak jądra – fakty i mity

Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

Samobadanie jąder to ważny sposób na dbanie o zdrowie mężczyzn. Tak jak kobiety regularnie powinny badać palpacyjnie swoje piersi, mężczyźni także powinni raz w miesiącu poświęcić chwilę na sprawdzenie swoich jąder. Wykonywanie takiego badania jest naprawdę proste, a może pomóc wykryć niepokojące zmiany we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze.

Najlepiej zrobić to po kąpieli lub pod prysznicem, ponieważ wtedy skóra jest rozluźniona i łatwiej wyczuć ewentualne zmiany. Należy zacząć od delikatnego przesuwania jąder między palcami, aby poznać ich naturalną budowę. Warto wiedzieć, że jedno jądro może być trochę większe od drugiego, co jest całkowicie normalne. W górnej części każdego jądra znajduje się najądrze, które może przypominać mały guzek – to także jest w porządku.

Podczas badania trzeba przesuwać jądra między palcami, badając je od dołu, zwracając uwagę na ewentualne zgrubienia, wypukłości, zmiany w kształcie czy konsystencji. Ważne jest także, żeby obserwować skórę – jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w jej kolorze, może to być sygnał, że warto udać się do lekarza.

Jeśli wyczujemy niepokojące zmiany, takie jak guzki, twardnienia, bolesne miejsca, lub jeśli zauważymy zmianę w wielkości, kształcie czy konsystencji jąder, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Samobadanie nie powinno sprawiać bólu, więc jeśli nas niepokoi, warto jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą. 

Również uczucie dyskomfortu w mosznie, pobolewanie jądra, a także nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej to sygnały, których nie należy lekceważyć. W takich przypadkach warto jak najszybciej udać się do lekarza.

Co mają wspólnego wąsy i prostata?
Co mają wspólnego wąsy i prostata?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЧи є “обвал фронту”: експерт висловився
Następny artykułKrejcikova ruszyła w pościg w meczu z Zheng. Znamy pierwszą finalistkę