NOWY TARG. Radni zgodzili się na podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie udziałów Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym NFOŚ stanie się mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki.
Zgodnie z przedstawionym dwa lata temu planem – NFOŚiGW stanie się mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki ciepłowniczej na okres 10 lat. W tym czasie MPEC będzie sukcesywnie odkupywał udziały od NFOŚ i umarzał je. Potem spółka ma znów stać się w 100% własnością miasta.
Przy okazji omawiania tego tematu na komisjach miejskich, padło pytanie dlaczego nie dano mieszkańcom możliwości kupienia udziałów w miejskiej spółce. Zdaniem Grzegorza Rattera pomysł wcale nie jest taki zły.
– Negocjacje z NFOŚ trwają od 3 lat. Cała konstrukcja wejścia kapitałowego opiera się na elementach, które pozyskało MPEC. Pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy dwie umowy funduszem, jedną na dotację, jedną na pożyczkę – w sumie na kwotę 23 mln. To wejście kapitałowe wpisuje się w biznesplan, który został opracowany i zaakceptowany przez Narodowy Fundusz. My jak najbardziej możemy podwyższać w dalszym ciągu kapitał spółki – emitując nowe udziały. Myślę, że burmistrz nie miałby nic przeciwko temu, żeby spółka w dalszym ciągu się rozrastała dla dobra mieszkańców – mówi prezes spółki Grzegorz Ratter.
– Pomysł akcjonariatu obywatelskiego jest ciekawym pomysłem. Nigdy tego nie praktykowaliśmy. Rodzi się pytanie, czy mieszkańcy kupiliby taki symboliczny udział – bo to nie są akcje, tylko udziały, bo to spółka z o.o. Czy kupiliby to na zasadzie, że chce je mieć, czy na zasadzie inwestycji. Jeśli ktoś chce zainwestować, to się pyta – jaka będzie stopa zwrotu, czy będzie dywidenda, czy nie. Raczej jednak w spółkach komunalnych nie praktykuje się takiej mieszanej formy własności – nazwijmy ją: prywatno-komunalnej – mówi Grzegorz Watycha.
– My do negocjacji zaprosiliśmy Narodowy Fundusz, który jest inwestorem branżowym, inwestuje w dziedzinie ochrony środowiska znaczne środki państwowe i daje nam gwarancje wsparcia przy realizacji kolejnych projektów. Przed nami duże wyzwanie budowy magistrali geotermalnej i podłączenie wody geotermalnej z odwiertu w Bańskiej do Nowego Targu. Mając takiego udziałowca jak NFOŚiGW na pewno jesteśmy mocniejsi. Ta umowa, to optymalna forma pozyskania kapitału dla rozwoju MPEC – podsumowuje burmistrz Nowego Targu.
s/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS