Są takie marki, za którymi przemawia długa historia, niezawodność, funkcjonalność i najwyższa kultura w podejściu do klienta. Z całą pewnością zalicza się do nich New Holland. To amerykańskie przedsiębiorstwo zostało założone jeszcze w XIX w. Od skromnych początków przeszło długą drogę i obecnie jest światową potęgą. Ciągniki, kombajny i maszyny rolnicze New Holland znane są na całym globie. Używają ich właściciele najmniejszych i największych gospodarstw – w ofercie firmy znajdują się sprzęty na wszystkie potrzeby i niemal na każdą kieszeń. Sprawdź, jak rozwijała się marka New Holland i na jakie ewentualne usterki kombajnów jej produkcji warto być przygotowanym.
Innowacyjna marka od XIX w.
Nazwa firmy New Holland pochodzi od miasta, w którym została założona. Kiedyś była to powszechna praktyka i bardzo często produkt stawał się sławniejszy, niż sama miejscowość. Tak się stało i w tym przypadku. Przedsiębiorstwo o nazwie New Holland Machine Company zostało otwarte w liczącym niecałe 6 tys. mieszkańców miasteczku w stanie Pensylwania w USA w 1895 r. Jego twórcą był Abraham Zimmerman, wówczas 26-letni. Wykonywał on zawód obwoźnego sprzedawcy, który w regularnych odstępach powracał do miast na swojej wytyczonej trasie, sprzedając sprzęty domowego użytku. Zimmerman zasłynął jednak z tego, że potrafił również naprawiać maszyny. Jego klientelę stanowili zatem w dużej mierze rolnicy, którzy nie umieli sami poradzić sobie z usterkami, uniemożliwiającymi im pracę. Zimmerman miał smykałkę przedsiębiorcy i zrozumiał, że na swoim talencie może zarobić więcej, niż na sprzedawaniu z wozu patelni i części zapasowych do maszyn do szycia. Zaczął więc rozglądać się za dogodnym miejscem do założenia działalności.
Okazja natrafiła się właśnie w New Holland – ktoś wystawił na sprzedaż starą stajnię. Zimmerman kupił ją za bezcen, osiedlił się w miasteczku i założył warsztat kowalski, w którym naprawiał sprzęt rolniczy. Na tym jednak nie poprzestał – zaczął też konstruować własne maszyny i wprowadzać innowacje w tych istniejących. Zbudował przenośny młyn paszowy, piłę do drewna, rozdrabniarkę do kamieni, ubijarkę do masła, a także własnego pomysłu pralkę.
Tym, co dziś uznawane jest za największe osiągnięcie Zimmermana, jest jednak silnik benzynowy odporny na mróz. Młody wynalazca zauważył, że ogromnym problemem lokalnych farmerów jest konieczność wstrzymywania prac w chłodniejszych miesiącach, gdy tymczasem łagodny klimat Pensylwanii pozwala na uprawę roślin niemal przez cały rok. Nowy silnik wyeliminował problem zimowych przestojów, a pracę w upały usprawnił kolejny wynalazek Zimmermana – płaszcz wodny do chłodzenia silnika, dzięki któremu maszyny mogły działać dłużej.
Zimmerman rozwijał swoją firmę do końca życia. Po jego śmierci przechodziła ona na własność kolejnych firm. Za moment zwrotny można uznać rok 1964, kiedy New Holland stał się częścią przedsiębiorstwa Claeys. To właśnie ono wprowadziło na rynek pierwszy kombajn zbożowy.
New Holland dziś
W 1999 r. doszło do połączenia dwóch firm doskonale znanych rolnikom – New Holland oraz Case. Tak powstała globalna spółka CNH z siedzibą w Holandii. Obie marki zachowały swoją podmiotowość i produkują maszyny pod własnymi nazwami.
Obecnie New Holland posiada 18 zakładów produkcyjnych, rozsianych po całym świecie, a z 6 kolejnymi współpracuje na zasadzie udzielania licencji. Firma zatrudnia ponad 40 tys. pracowników. Kombajny, ciągniki i maszyny New Holland trafiają na wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Polskim akcentem jest spółka zależna CNH Poland, która przejęła nierentowną Fabrykę Maszyn Żniwnych (tę samą, która zasłynęła z produkcji Bizonów). W pierwszych latach po utworzeniu firmy wytwarzane przez nią kombajny otrzymywały nazwę New Holland Bizon. Dla części rolników może to być mylące – kupić części do Bizona czy do New Holland? Najlepiej korzystać z oferty sklepu, który ma w ofercie obie marki. Elementów zapasowych do starych i nowych kombajnów szukaj na https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-kombajnow/.
Najczęstsze awarie kombajnów New Holland
Choć kombajny New Holland uchodzą za najbardziej wytrzymałe i niezawodne, to z czasem pewne elementy ulegają naturalnemu zużyciu. Trzeba więc przygotować się na regularne wymiany takich części do kombajnów New Holland, jak łożyska czy pasy transmisyjne, narażone na wysoką temperaturę i duże zapylenie.
Na skutek niedokładności operatora mogą zdarzać się awarie skrzyni biegów i sprzęgła. Zbyt duże obciążenie może z kolei skutkować uszkodzeniem przenośnika lub hedera. Poważniejsze usterki występują sporadycznie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS