A A+ A++

Wiosna to świetny moment na inwestycję w fotowoltaikę. W Polsce panele produkują ok. 80% energii od maja do września. W kontekście zwrotu z inwestycji i oszczędności ważny jest jednak sposób, w jaki rozliczamy się z zakładem energetycznym – w ramach net-meteringu lub net-bilingu. Na czym polega różnica między tymi metodami? Która z nich jest korzystniejsza? 

Zasady rozliczania wg metody net-metering

Net-metering to metoda rozliczania płatności za energię elektryczną, w której właściciel instalacji fotowoltaicznej, będący prosumentem, otrzymuje kredyt za wyprodukowaną i oddaną do sieci energię. Ten kredyt może być wykorzystany do pokrycia kosztów zużytej energii, gdy instalacja nie generuje jej wystarczająco dużo lub gdy zużycie przekracza produkcję. Co się z tym wiąże, właściciel instalacji nie otrzymuje bezpośredniej zapłaty za energię, którą wprowadza do sieci. W praktyce oznacza to, iż z każdego 1 kW, który wprowadzamy do sieci, odbieramy 0,8 kW lub 0,7 kW. W tej metodzie sieć elektryczna była traktowana jako magazyn energii. 

Obecnie, tj. od 1 kwietnia 2022 roku, każdy, kto chce założyć nową instalację fotowoltaiczną, nie może już rozliczać się w ramach net-meteringu i musi przejść na net-biling. Decyzja ustawodawcy w tej sprawie spowodowała znaczny wzrost zainteresowania instalacją w pierwszym i drugim kwartale 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że wbrew wielu obawom, net-biling okazał się niekorzystny dla prosumentów. Nadal istotne jest racjonalne użytkowanie energii i nastawienie na autokonsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej. 

Na czym polega net-biling?

Net billing to sposób rozliczenia z zakładem energetycznym, w którym prosument otrzymuje zapłatę za całą energię, którą generuje i wprowadza do sieci. Zapłata ta jest przechowywana na wirtualnym koncie (depozycie prosumenckim), z którego właściciel instalacji może przeznaczać środki na zakup energii lub koszty dystrybucyjne. Net-biling jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż w obliczeniach trzeba uwzględnić m.in. miesięczną Rynkową Cenę Energii (RCEm). W tej sytuacji wzrost cen jest korzystny dla prosumenta, gdyż niejako “zarabia” więcej na wyprodukowanej energii elektrycznej. 

Która metoda jest korzystniejsza?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, z których najważniejszym jest Rynkowa Cena Energii, net-billing jest lepszą metodą dla prosumenta, ponieważ pozwala mu na uzyskiwanie większych zysków ze sprzedaży energii. W przypadku net-metering prosument korzysta jedynie z rozliczeń na podstawie kilowatogodzin, przez co nadal zyskuje poprzez niższe rachunki za prąd, ale oszczędności te są mniejsze, niż gdy mówimy o metodzie net-biling. 

Jeśli szukasz wiarygodnego partnera, który wesprze Cię na każdym etapie zakładania instalacji, w tym również objaśni, jak rozliczać się za pomocą metody net-biling, to koniecznie skontaktuj się z Fiberlink Fotowoltaika. Pomożemy Ci w audycie, montażu i zapewniamy kompleksową opiekę gwarancyjną.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiężarówka z granitem wpadła rozpędem w dom
Następny artykułWsiadła za kierownicę mają 3,5 promila alkoholu. Spieszyła się na autokar do Włoch