“Nestor Burma” ukazujący się w barwach Scream Comics od 2017 r. to utytułowana komiksowa adaptacja kultowych powieści Léo Maleta. Tytułowy bohater to prywatny detektyw i właściciel agencji “Fiat Lux”, który rozwiązuje zagadki w powojennym Paryżu.
Gatunkowo mamy do czynienia z kryminałem w stanie czystym. Burma to twardziel w typie Philipa Marlowe’a, jednak obdarzony większymi pokładami ironii i autodystansu. W skomplikowanych śledztwach wspomaga go zakochana w nim bez pamięci sekretarka Hélène. Dokładnie tak samo, jak w wydanym właśnie albumie zatytułowanym “Chciałeś mnie widzieć martwym?”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do współpracownicy detektywa zgłasza się stary znajomy jej ojca. Trzeciorzędny aktor o pseudonimie scenicznym Nikolson prosi o szybką pożyczkę. Kiedy nie stawia się w umówionym miejscu, Nestor i Hélène rozpoczynają dochodzenie, które prowadzi ich w sam środek afery w paryskim show-biznesie.
Fundamentem historii jest oczywiście precyzyjnie skonstruowana, obfitująca w zwroty akcji intryga. Jednak lektura “Chciałeś mnie widzieć martwym?” nie byłaby tym samym, gdyby nie napędzały jej kapitalne dialogi między lekko zadufanym w sobie detektywem i jego zgryźliwą pracownicą. Dowcipne, błyskotliwe i obfitujące w powracające żarty słowne oraz sytuacyjne nadają historii tempa i lekkości.
Znakiem rozpoznawczym serii są też bez wątpienia charakterystyczne rysunki. Paryż lat 50. skąpany jest tu w szarościach, czerniach i bielach, a kompozycje kadrów zbudowane na mocnych kontrastach. W opozycji do realizmu i wiernie oddanej topografii miasta (wyklejka komiksu przedstawia mapę z zaznaczonymi lokalizacjami istotnymi dla fabuły, tak że możemy prześledzić trasy, jakie pokonują bohaterowie) Tardi rysuje swoje postacie mocną, humorystyczną kreską. Efekt końcowy jest znakomity i na pierwszy rzut oka rozpoznawalny.
Wydany oryginalnie w 2001 r. “Chciałeś mnie widzieć martwym” to czwarty i zarazem ostatni tom regularnego cyklu o Nestorze Burmie, gdzie za scenariusz i rysunki odpowiada Tardi. Po nim serię przejęli Emmanuel Moynot i Nicolas Barral. Do tej pory doczekała się ona 13 odsłon, a najnowszy album ukazał się we Francji w 2020 r.
Grzegorz Kłos, Wirtualna Polska
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” rozmawiamy o “Zabójcy” Davida Finchera, “Informacji zwrotnej” z Arkadiuszem Jakubikiem oraz ostatnim sezonie “The Crown”, gdzie, spoiler, ginie księżna Diana. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS