A A+ A++

Nepal umożliwił obywatelom wybranie trzeciej płci – “innej” w rozpoczynającym się w sobotę spisie powszechnym. Społeczność LGBTQ w tym kraju ma nadzieję, że przyniesie jej to większe prawa – poinformowała w środę Al-Dżazira.

Od soboty urzędnicy z Centralnego Biura Statystycznego odwiedzają domy w 30-milionowym kraju, zbierając dane do spisu powszechnego. Obok “mężczyzny” i “kobiety” Nepalczycy mają możliwość zadeklarowania swojej płci jako “innej”.

Jak podaje Al-Dżazira, Nepal ma jedne z najbardziej liberalnych w Azji Południowej przepisów dotyczących praw osób homoseksualnych i transpłciowych. W 2007 r. zakazano w tym kraju dyskryminacji ze względu na płeć lub orientację seksualną. Od 2013 r. Nepal wydaje dokumenty, a od 2015 r. paszporty z trzecią kategorią dotyczącą płci.

ZOBACZ: GUS: Tylko dwa dni zostały, aby wziąć udział w spisie powszechnym

Jednak homoseksualni i transpłciowi Nepalczycy oraz działacze na rzecz ich praw twierdzą, że społeczność LGBTQ – szacowana na 900 tys. osób – nadal spotyka się z dyskryminacją, szczególnie w dziedzinach pracy, zdrowia i edukacji.

“Możemy stawiać proporcjonalne żądania”

Aktywiści LGBTQ twierdzą, że brak danych dotyczących członków społeczności utrudniał im dostęp do świadczeń, do których są uprawnieni.

– Kiedy po spisie będą dane, możemy je wykorzystać jako dowód do lobbowania za naszymi prawami. Możemy stawiać żądania proporcjonalnie do wielkości naszej populacji – mówi Pinky Gurung, prezes grupy zajmującej się prawami osób LGBTQ Blue Diamond Society.

ZOBACZ: Lubelskie: uchwały “anty-LGBT”. Marszałek: zawsze można zrobić pół kroku w tył

Spośród ponad 70 pytań w spisie powszechnym tylko jedno dotyczy płci, a krytycy twierdzą, że dane będą nadal ograniczone. Rukshana Kapali, transpłciowa kobieta i aktywistka, powiedziała, że spis jest “problematyczny” i “nie może uchwycić prawdziwych danych dotyczących społeczności LGBTQ w Nepalu”.

dsk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWcześniej o tym nie mówiła. Córka Doroty Szelągowskiej jest poważnie chora
Następny artykuł30 września koniec spisu powszechnego. Są pierwsze zawiadomienia na policję