A A+ A++

Liczba wyświetleń: 191

Neandertalczycy byli równie inteligentni, co Homo sapiens, uważają archeolodzy, którzy na łamach PLOS One podsumowali wyniki 20-letnich badań w jaskini Gruta da Oliveira w środkowej Portugalii. „Badania potwierdziły, co już wiedzieliśmy lub się domyślaliśmy – neandertalczycy byli zdolni do myślenia symbolicznego, wytwarzali dzieła sztuki, ozdabiali ciała i mieli niezwykle zróżnicowaną dietę. Nasze analizy dodają do tego niepodważalny fakt, że neandertalczycy czasami spożywali gotowane pożywienie. To umiejętność pokazująca, że poziom ich inteligencji był podobny do inteligencji Homo sapiens, który pojawił się tysiące lat później” – mówi współautor badań Diego Angelucci z Uniwersytetu w Trydencie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że neandertalczycy znali ogień. Jednak czym innym jest wykorzystanie ognia, który rozpoczął się w sposób naturalny, od umiejętności rozpalenia ognia, podtrzymania go i użycia do obrony, gotowania czy oświetlania. „Bezsprzecznie wykazaliśmy, że neandertalczycy opanowali ogień i że stanowił on centralny element ich codziennego życia” – dodaje Angelucci.

W opublikowanym artykule omówiono liczne ślady ognia znalezione w Gruta da Oliviera podczas systematycznych szczegółowych wykopalisk prowadzonych w latach 1989–2012. Badania w tym jednym z najważniejszych europejskich stanowisk środkowego paleolitu prowadził międzynarodowy zespół z Portugalii, Włoch i Hiszpanii. Najstarsze zbadane warstwy archeologiczne w jaskini pochodzą sprzed 120 tysięcy lat, najmłodsze sprzed 40 tysięcy lat. Naukowcy uważają, że Gruta de Oliveira była zamieszkiwana przez H. neanderthalensis pomiędzy 100 a 70 tysięcy lat temu.

Tym, co najbardziej przyciągnęło uwagę archeologów jest powtarzalna obecność śladów palenisk, celowo budowanych i używanych w części mieszkalnej jaskini. Na badanej powierzchni 30×6 metrów znaleziono około 10 takich palenisk w różnych warstwach stratygraficznych. Były one okrągłe z wgłębieniem. A w paleniskach i wokół nich widać ślady posiłków. „Znaleźliśmy spalone kości, spalone drewno, pozostałości popiołu, spalone pożywienie, a poniżej palenisk grunt zmieniony przez wysoką temperaturę. Te paleniska zawsze tam były. Ogień był centralnym miejscem” – stwierdzają badacze. Archeologom udało się też odtworzyć dietę neandertalczyków. Znaleźli spalone kości kóz, jeleni, koni, turów, nosorożców oraz skorupy żółwi.

Badania nie dały jednak odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób neandertalczycy rozpalali ogień. Być może wykorzystywali krzemień, jednak jest to tylko spekulacja. Jednak podczas badań porównujących wykorzystanie jaskini oraz ognia przez Homo sapiens i H. neanderthalensis naukowcy nie zauważyli żadnych różnic. Dlatego też stwierdzili, że neandertalczycy wykazywali się taką samą inteligencją, co człowiek współczesny.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: 12019 (CC0)
Na podstawie: Università di Trento
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

TAGI: Neandertalczycy

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa ludową nutę – festiwal twórczości ludowej [ZDJĘCIA]
Następny artykułGmina Żyraków: pierwsze PiS, druga Konfederacja