Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał, że Polskie Radio Rzeszów naruszyło zasady równego traktowania wobec red. Grażyny Bochenek – informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Sprawa miała swój początek, kiedy po emisji programu, w którym jeden ze słuchaczy nazwał Andrzeja Dudę „figurantem” redaktor została odsunięta od prowadzenia programów na żywo do odwołania. Prezes Polskiego Radia Rzeszów udzielił redaktor pisemnej nagany, w której wskazał, że naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka dodaje, że zarząd rozgłośni podjął szereg działań skierowanych przeciwko dziennikarce: ograniczył ilość pełnionych przez nią dyżurów, nie wyraził zgody na prowadzenie zajęć akademickich oraz wyjazd na konferencję. W imieniu Prezesa Polskiego Radia Rzeszów złożono również zawiadomienie o podejrzeniu znieważenia Prezydenta RP. Prokuratura jednak odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie. 14 czerwca 2019 r. redaktor otrzymała na piśmie rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.
Dwa wcześniejsze procesy wytoczone przez dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów swojemu pracodawcy zakończyły się jej zwycięstwem. W czerwcu 2019 r. Sąd Rejonowy orzekł o uchyleniu kary porządkowej nałożonej na dziennikarkę w związku z wyemitowaniem na antenie radia niepochlebnej opinii słuchacza na temat Prezydenta RP. Wyrokiem z dnia 1 lipca 2020 r. powódka została przywrócona do pracy. W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że rozwiązanie umowy było bezprawne, nieprawidłowe i wadliwe – podaje HFPC.
W ubiegły wtorek Sąd Okręgowy w Rzeszowie zasądził od Polskiego Radia Rzeszów na rzecz dziennikarki kwotę 7 444 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz kwotę 7 750 na rzecz Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjne … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS