A A+ A++

W ramach inwestycji na zmodernizowanym odcinku stanęły nowe LED-owe latarnie, powstało także nowe przejście dla pieszych. Drogi rowerowe połączono z nitką trasy dla rowerzystów biegnącą przez park Harcerski, czyli tzw. łącznikiem bulwaru Czarnej Przemszy.

Rondo pozostaje na razie bezimienne, ale są przynajmniej dwie propozycje nazwy. Federacja Młodych Socjaldemokratów w Sosnowcu zaproponowała w czasie pierwszej fali pandemii  żeby rondo nosiło nazwę „Medyków Polskich”.

– Była to tzw. petycja obywatelska, która niestety utknęła na pół roku w „zamrażarce” biura rady miasta. Gdy dopytywaliśmy, skąd takie opóźnienie, to usłyszeliśmy, że nasz mail trafił do katalogu spam i dlatego pozostał niezauważony – mówi Jakub Ćmachowski z FMS w Sosnowcu. – Złożyliśmy więc go ponownie i czekamy na procedowanie – dodaje.

Tomasz Niedziela, przewodniczący Klubu Radnych SLD Lewica Razem, uważa, że pomysł z nazwą zaproponowaną przez Federację Młodych Socjaldemokratów jest trafiony.

– Szkoda, że tak długo zwleka się z decyzją. Najstosowniej byłoby określić rondo tą nazwą już podczas pierwszej fali pandemii. Wszyscy doceniamy trud i poświęcenie służby zdrowia. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Warto go upamiętnić w przestrzeni publicznej – zaznacza.

Tadeusz Heftman był pionierem krótkofalarstwa w Polsce

To jednak niejedyna propozycja nazwy dla tego ronda. Mateusz Wiatr, kandydat na radnego z ramienia “Wspólnie dla Sosnowca”, podczas ostatnich wyborów samorządowych szuka poparcia dla innego patrona. Tym jest Tadeusz Heftman.

Postać mało znana w Sosnowcu, a również zasługująca na upamiętnienie. Urodzony 1906 roku Heftman był inżynierem radiotechnikiem, ale przede wszystkim pionierem krótkofalarstwa w Polsce.

Po wybuchu wojny zaprojektował dla Sztabu Naczelnego Wodza zespół 16 radiostacji nadawczo-odbiorczych, które służyły do łączności z radiostacjami Armii Krajowej oraz wspierały łączność pomiędzy okręgami AK w okupowanej Polsce. – Tadeusz Heftman to człowiek zupełnie nieznany i niedoceniany w Sosnowcu. Tymczasem można powiedzieć, że wpłynął na losy świata. Nie wiem czy moja inicjatywa doprowadzi do tego, że rondo zostanie nazwane jego nazwiskiem. Drugi – równie ważny – cel jest taki, żeby mieszkańcy Sosnowca dowiedzieli się, że tak wybitne osoby pochodzą z naszego miasta – mówi Wiatr.

“Rondo Praw Kobiet” w Sosnowcu budzi emocje

Przypomnijmy, że sosnowiecka Lewica zaproponowała, żeby w mieście powstał zespół ds. opiniowania nazw placów, rond, ulic oraz innych obiektów w mieście. Ta inicjatywa pojawiła się w chwili, gdy coraz większe emocje zaczęła budzić dyskusja na temat nazwy nowego ronda nad DK94.

Dorota Kurcz zaproponowała, żeby to miejsce nosiło nazwę „rondo Praw Kobiet”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakaz zapłaty fałszywych faktur. Jest skarga nadzwyczajna
Następny artykułBędą biegać dzień i noc dla WOŚP. Dołączysz?