A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Sezon grzewczy potrafi dać się we znaki i to nie tylko alergikom. Szybko przekonuje się o tym nasza cera i włosy. Pogarsza jakość snu i jakość życia, np. ze względu na częstsze zachorowania na gardło czy krtań. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszym klimacie sezon grzewczy trwa niestety dłużej niż miesiące pełne słońca, można spodziewać się kłopotów. Jak sobie z tym radzić? Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

1. Nawilżacz powietrza – działanie

2. Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać?

3. Na to zwróć uwagę przed zakupem nawilżacza powietrza

Wiele osób rezygnuje z zakupu nawilżacza powietrza, kierując się ceną urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że dobry nawilżacz powietrza wcale nie musi kosztować kroci. Wydajny, energooszczędny, a przy tym spełniający oczekiwania domowników, można kupić już za mniej niż 300 złotych.

1. Nawilżacz powietrza – działanie

Czy nawilżasz powietrza faktycznie pomaga przetrwać sezon grzewczy? A może to jedynie modny gadżet? Jeśli dokonasz przemyślanego wyboru, z pewnością nie pożałujesz zakupu.

Suchość skóry i gardła, kaszel, trudności z oddychaniem oraz złe samopoczucie to jedne z najczęstszych skutków zbyt suchego powietrza. Wyjątkowo mocno dyskomfort mogą odczuwać alergicy. Nawilżacz powietrza skutecznie zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Co ważne, pomaga ją utrzymać na właściwym poziomie. Jakim? Optymalny poziom to 40-60 proc. Gdy udaje się go osiągnąć, wówczas przykre dolegliwości znikają, zmniejsza się także ryzyko infekcji.

Należy jednak podkreślić, że sam zakup nawilżacza powietrza nie wystarczy. Trzeba z niego właściwie korzystać. W jaki sposób? Wybierając dla nawilżacza odpowiednie miejsce (urządzenie powinno znaleźć się tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy). Jednak to, gdzie powinien stać nawilżacz, zależy również od rodzaju wybranego przez nas urządzenia. Każdy z rodzajów nieco inaczej działa, a więc niezbędne jest dostosowanie miejsca do jego działania.

Przykładowo: nawilżacze ultradźwiękowe (emitują maleńkie kropelki wody) i parowe (emitują gorące powietrze przesycone wodą) powinny stać w odległości przynajmniej pół metra od ścian.

2. Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać?

Poza nawilżaczami ultradźwiękowymi i parowymi, wyróżniamy również nawilżacze ewaporacyjne (inaczej mechaniczne). Co warto o nich wiedzieć?

– nawilżacz ultradźwiękowy: wyróżnia go wyjątkowa wydajność. Warto jednak wiedzieć, że ten rodzaj nawilżacza kiepsko się sprawdzi, jeśli w domu mieszkają zwierzątka. Nawilżasz za pomocą ultradźwięków rozbija wodę na maleńkie cząsteczki, które wydostają się następnie do otocznia. Jednak ultradźwięki, chociaż niesłyszalne dla człowieka, mogą okazać się uciążliwe dla czworonożnych pupili. Bardzo ważne: jeśli nie chcesz doprowadzić do zniszczenia urządzenia, musisz pamiętać o regularnej wymianie filtrów. 

Przykładem nawilżacza ultradźwiękowego jest nawilżacz powietrza Stadler Form.

– nawilżacz parowy: podgrzewa wodę, dzięki czemu powstaje para wodna, emitowana następnie poza urządzenie. Można również zakupić wariant urządzenia, w którym możemy użyć olejku eterycznego. Nawilżacz parowy świetnie się sprawdzi w pokoju dla dziecka lub w sypialni czy salonie alergików. Uwaga: może jednak dość głośno pracować i w ten sposób np. budzić dziecko!

-nawilżacz mechaniczny: wykorzystuje zjawisko ewaporacji, a więc odparowania wody. Na tle pozostałych nawilżaczy, mechaniczne wyróżniają się prostą budową. A co za tym idzie, psują się zdecydowanie rzadziej. Urządzenie emituje chłodną mgiełkę, dlatego sprawdzi się również w przypadku, gdy poszukujemy nawilżacza nadającego się do użytku latem.

Przykładem nawilżacza ewaporacyjnego jest Nawilżacz powietrza Philips.

3. Na to zwróć uwagę przed zakupem nawilżacza powietrza

Wybrałeś już rodzaj nawilżacza, który najlepiej sprawdzi się w twoim domu? A zatem pora przystąpić do przejrzenia parametrów urządzenia. A są to: zużycie energii, wydajność, pojemność zbiornika, poziom hałasu. Każdy z nich jest niezwykle istotny. Aby urządzenie dobrze służyło, powinno być energooszczędne i ciche. Warto również kierować się prostą zasadą: im większą powierzchnię chcesz nawilżyć, tym większa powinna być wydajność nawilżacza. Ponadto im większy pojemnik, tym rzadziej będziemy uzupełniać go wodą.

Ale rodzaj urządzenia i jego parametry to nadal nie wszystko. Liczy się także szereg dodatkowych akcesoriów oraz funkcji. O czym mowa?

Wśród najważniejszych należy wymienić: timer (dzięki niemu ustalisz czas pracy urządzenia), oświetlenie nocne, jonizację (wspomoże szybszą regenerację organizmu), wbudowany filtr (szukaj go głównie w nawilżaczach ultradźwiękowych) i higrometr (mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu). Jeśli należysz do grona zapominalskich, warto zakupić nawilżacz powietrza wyposażony w automatyczne wyłączanie lub sygnału braku wody. Dzięki temu zabezpieczysz się przed uszkodzeniem sprzętu i koniecznością zakupu nowego.

Nawilżacze powietrza zyskują na popularności, a co ważne naprawdę nie kosztują dużo. Jeśli nie jesteś pewien, czy to urządzenie dla ciebie, możesz zacząć od zakupu nawilżacza, który kosztuje ok. 100 złotych.

undefined

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo Łodzi wraca oddział toksykologiczny. Od dziś znowu przyjmuje pacjentów
Następny artykułNiedziele handlowe w 2021 roku. Czy 3 stycznia to niedziela handlowa?