Atom w kryzysie
Według danych Électricité de France (EDF) z 2019 r., prąd uzyskiwany z elektrowni atomowych stanowił 70,6 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej we Francji. Wydawało się więc, że zakręcanie kurka z gazem przez Rosję nie powinno stanowić problemu. Okazało się, że jest inaczej. Oprócz suszy, mającej negatywny wpływ na poziom wód w rzekach, wykorzystywanych do chłodzenia reaktorów, wątpliwości budzi stan elektrowni atomowych, o czym donosił „Le Monde” na początku września. Ze względu na konieczność konserwacji starzejącej się infrastruktury, pierwszego września działały tylko 24 z 56 reaktorów jądrowych EDF.
Dalsze wątpliwości na temat energii pozyskiwanej z atomu podniosła była minister równości terytorialnej i mieszkalnictwa Cécile Duflot, która podczas wywiadu na kanale politycznym Public Sénat, stwierdziła, że przyszłość energetyczna Francji leży w inwestowaniu w odnawialne źródła, ponieważ energia nuklearna nie zapewnia niezależności energetycznej. W uzasadnieniu powołała się na dokument francuskiego Greenpeace z 30 marca, wedle którego w latach 2000-2020 Francja sprowadziła z Rosji ponad 27 tys. ton uranu.
Wypowiedź wzbudziła na tyle duże zainteresowanie, by do sprawy odniósł się Komitet Techniczny Euratom, organ odpowiedzialny za monitorowanie stosowania międzynarodowych kontroli materiałów jądrowych. Wprawdzie Komitet zdementował te doniesienia (według danych Euratom w 2020 Francja sprowadziła 6282 t surowca, w tym z Rosji znikome ilości: 2 kg naturalnego i 110 ton wzbogaconego uranu), ale z zaopatrzeniem w surowce wiąże się inny problem. Zwróciła na niego uwagę Anna Creti, profesor ekonomii na Uniwersytecie Paris-Dauphine. W 2020 r. ponad połowa importu uranu pochodziła z Kazachstanu i Uzbekistanu. Trasy dostaw przebiegają częściowo przez terytorium Rosji. Co prawda do tej pory tranzyt nie był zakłócany, jednak biorąc pod uwagę eskalację konfliktu, nie można wykluczyć problemów w tym obszarze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS