W ostatnich latach pojawiły się różne teorie i doniesienia sugerujące, że to nie Krzysztof Kolumb jako pierwszy odkrył Amerykę, ale że mogli to zrobić starożytni Chińczycy, tysiące lat przed jego przybyciem. Jedną z najbardziej znanych teorii na ten temat przedstawił Gavin Menzies, brytyjski autor książki “1421: The Year China Discovered the World”. Menzies twierdzi, że flota chińskiego admirała Zheng He odbyła podróże dookoła świata, odwiedzając Ameryki, Karaiby, Grenlandię, Pacyfik i Australię, a nawet dokonała okrążenia globu.
Menzies przedstawił również nowe dowody na poparcie swojej teorii, w tym chińską mapę z 1418 roku oraz ruiny „bazy marynarki chińskiej” w Nowej Szkocji w Kanadzie. Twierdził, że na mapie, znanej jako “The Integrated Map of the World of Zheng He”, zawarte są Ameryka Północna i Południowa, Australia, Nowa Zelandia, Azja, Europa i Afryka. Menzies zasugerował, że części tej mapy, w tym Ameryka Północna i Południowa, pojawiają się również na weneckiej mapie świata opublikowanej przed 1428 rokiem.
Inne doniesienia wskazują na odkrycie przez Johna Ruskampa, emerytowanego chemika i badacza epigrafii z Illinois, nietypowych znaków w Petroglyph National Monument w Albuquerque w Nowym Meksyku. Ruskamp twierdzi, że znaki te wskazują, iż starożytni ludzie z Azji byli obecni w Amerykach około 1300 r. p.n.e., niemal 2800 lat przed przybyciem Kolumba do Nowego Świata w 1492 roku. Piktogramy, które Ruskamp odkrył na skałach Albuquerque, zdają się być starożytnym pismem używanym przez Chińczyków po zakończeniu dynastii Shang.
Jednakże teoria Menziesa i podobne twierdzenia spotkały się ze sceptycyzmem wielu ekspertów, którzy wskazują na brak archeologicznych dowodów na obecność starożytnych Chińczyków w Amerykach. Pomimo to, tego typu odkrycia mogą być uważane za radykalne w kontekście historii i mogą prowokować do spojrzenia na sprawy z innej perspektywy.
Jest to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji i dyskusji w środowiskach naukowych. Warto zauważyć, że większość historyków i archeologów nadal uznaje, iż to Kolumb jako pierwszy dotarł do Ameryki, a teorie sugerujące wcześniejsze odkrycie kontynentu amerykańskiego przez Chińczyków nie znajdują szerokiego poparcia w świecie naukowym. Pomimo tego, nowe odkrycia i badania w dziedzinie archeologii i genetyki mogą z czasem dostarczyć więcej informacji na temat wczesnych podróży transoceanicznych i kontaktów między różnymi kulturami.
Dla wielu historyków i badaczy, te nowe teorie i odkrycia stanowią fascynujący i potencjalnie rewolucyjny wgląd w historię ludzkości, choć dla innych pozostają one spekulacjami niepopartymi wystarczającymi dowodami. Należy pamiętać, że historia jest dynamiczną dziedziną wiedzy, która może ewoluować wraz z pojawieniem się nowych odkryć i interpretacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS