A A+ A++

Naukowcy zidentyfikowali związek między chorobami dziąseł pacjentów a udarem mózgu w młodym wieku. Udar pozostaje drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Naukowcy z Kings College London i Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii zidentyfikowali związek między chorobami dziąseł a udarem mózgu u pacjentów w młodym wieku.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Journal of Dental Research wykazało, że ciężka choroba dziąseł jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu w młodym wieku u pacjentów z niezidentyfikowanymi innymi czynnikami ryzyka. Udar kryptogenny to udar, którego przyczyny nie można zidentyfikować i który stanowi około 25–40% udarów niedokrwiennych.

Udary niedokrwienne, odpowiadają za ponad siedem milionów nowych udarów rocznie i stanowią ponad 62% wszystkich udarów, podczas gdy udar kryptogenny, czyli udar, którego przyczyny nie można zidentyfikować, stanowi do 40% wszystkich udarów, których liczba wzrasta w młodszych populacjach. Z kolei zapalenie przyzębia to poważna infekcja zapalna dziąseł spowodowana przez bakterie rozwijające się pod linią dziąseł, które uszkadzają tkankę miękką wokół zębów.

– Ponieważ infekcja powoduje rozprzestrzenianie się bakterii w krwioobiegu z jamy ustnej do innych części ciała, długoterminowa ich obecność może mieć wpływ na nasze zdrowie daleko poza jamą ustną – wyjaśnia dr Svetislav Zaric, wykładowca periodontologii w Kings College London.

Udar kryptogenny powiązany z silnym zapaleniem przyzębia

Pacjenci, którzy doświadczyli udaru kryptogennego, wzięli udział w badaniach klinicznych i radiograficznych jamy ustnej w ramach badania kliniczno-kontrolnego, które wykazało, że udar ten był powiązany z silnym zapaleniem przyzębia.

– Ponadto badanie wykazało, że ciężkość udaru zwiększała się wraz z ciężkością zapalenia przyzębia i wykazało związek między inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi, które mogą mieć bezpośredni związek przyczynowy z udarem kryptogennym poprzez zakażenie krwi żywymi bakteriami– wskazuje dr Zaric.

Jak zauważa ekspert, opieka stomatologiczna i regularne wizyty u dentysty mogą pomóc zmniejszyć ryzyko udaru związanego ze zdrowiem jamy ustnej. Poprzednie badania wykazały już, że osoby cierpiące na choroby dziąseł są bardziej narażone na udar; jednak potrzebne są dalsze badania, aby „ocenić korzystny wpływ zdrowia jamy ustnej na częstość występowania udarów kryptogennych” – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPartia Razem złoży zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o głośny spot PiS
Następny artykułDziałka budowlana