Na długo przed tym, jak poznaliśmy skalę zagrożenia płynącą z koronawirusa SARS-CoV-2 i odnotowaliśmy pierwsze przypadki Covid-19, naukowcy byli świadomi tego, że śmiertelna pandemia czegoś nieznanego tylko czeka na okazję, by pokazać nam jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani do walki. Jak to możliwe? Bardzo prosto, nierozważnie wchodzimy ze swoją działalnością coraz głębiej w tereny wcześniej niezbadane, wycinając kolejne połacie lasu i sprowadzając na siebie zagrożenie kontaktu z nieznanymi patogenami, więc jakaś pandemia była wręcz nieunikniona. A co najgorsze, jak sugerują naukowcy, chociaż po roku pandemii Covid-19 jesteśmy już bardziej świadomi tego zagrożenia, to wciąż jesteśmy tak samo podatni na kolejne.
Stąd też niezwykle ważne jest ich zdaniem, abyśmy już teraz zaczęli przygotowania również na kolejne, prowadząc badania i od razu pracując nad szczepionkami, żeby później nie okazało się, że nowe zagrożenie pojawi się zanim do końca opanujemy obecne, bo dopiero wtedy skutki będą katastrofalne. Jak możemy przeczytać w nowym komentarzu opublikowanym w magazynie Nature, badacze są zdania, że rządy i prywatne sektory powinny już teraz rozpocząć inwestowanie w badania i rozwój tzw. neutralizujących przeciwciał, czyli ochronnych białek, które są efektywne przeciwko wielu odmianom wirusa.
– Takie przeciwciała mogą być wykorzystywane jako leki pierwszego wyboru w zapobieganiu i leczeniu wirusów z danej rodziny, w tym nowych szczepów, które nawet się jeszcze nie pojawiły. Co jeszcze ważniejsze, mogą one zostać wykorzystane do projektowania szczepionek przeciwko wielu członkom jednej rodziny wirusów – tłumaczą autorzy komentarza, Dennis Burton i Eric Topol. Badacze zdecydowali się również na dość kontrowersyjnie brzmiący komentarz, że mamy szczęście, że to Covid-19 w nas uderzył, a nie coś innego, bo za sprawą charakterystycznego białka kolca SARS-CoV-2, stworzenie szczepionki było dużo łatwiejsze i następnym razem… możemy nie mieć tyle szczęścia.
– Następny patogen może być trudniejszy do opanowania. Stworzenie szczepionki potrwa dłużej. Nawet sam SARS-CoV-2 może stać się bardziej problematyczny dla szczepionek, za sprawą nowych wariantów – dodają. Dlatego też ich zdaniem musimy pójść w badania … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS