A A+ A++

Liczba wyświetleń: 306

Nadszedł czas, aby stawić czoła narastającemu problemowi śmieci kosmicznych, który staje się coraz bardziej palący wraz ze wzrostem liczby satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dysfunkcyjne satelity, które błąkają się na orbicie, stanowią zagrożenie dla działających pojazdów kosmicznych, mogąc wywołać kolizje i potencjalne szkody w infrastrukturze krytycznej. Ponadto, po ponownym wejściu na orbitę, te niedziałające satelity mogą uwolnić szkodliwe metale, zanieczyszczając przestrzeń kosmiczną i zagrażając naszemu środowisku. Naukowcy z University of Colorado Boulder postanowili podjąć wyzwanie i opracować technologię, która rozwiąże ten rosnący problem.

Wizja tej technologii może przypominać sceny z filmów science fiction, ale jej cel jest konkretnymi korzyściami dla naszej przestrzeni kosmicznej. Plan zakłada wykorzystanie elektrostatycznej wiązki przyciągającej do usunięcia niepotrzebnych satelitów z niskiej orbity okołoziemskiej. Elektrostatyczna wiązka, zamontowana na specjalistycznym urządzeniu wyposażonym w działo elektronowe, wystrzeliwać będzie w stronę satelity ujemnie naładowane elektrony, nadając mu ładunek ujemny. Urządzenie, które emituje wiązkę, zostaje naładowane dodatnio, tworząc w ten sposób przyciąganie elektrostatyczne, które utrzymuje satelitę w połączeniu z urządzeniem.

Jednakże warto zaznaczyć, że mimo że filmy science-fiction często ukazują ten proces jako błyskawiczny, w rzeczywistości zajmie on kilka tygodni. Wolniejszy postęp wynika z natury elektrostatycznej belki przyciągającej, nad którą pracują amerykańscy naukowcy. Niemniej jednak ta technologia stanowi istotny krok w kierunku ograniczenia ryzyka związanego z niepotrzebnymi satelitami i tworzeniem kolejnych śmieci kosmicznych.

Jednym z głównych wyzwań związanych z tą technologią jest jej koszt. Według wstępnych szacunków, opracowanie i uruchomienie urządzenia z elektrostatyczną belką przyciągającą wymagać będzie znaczących inwestycji, liczących dziesiątki milionów dolarów. Jednak naukowcy są przekonani, że po uruchomieniu technologii korzyści przewyższą początkowy koszt. Eliminowanie niepotrzebnych satelitów wpłynie na bezpieczeństwo działających pojazdów kosmicznych, zmniejszy ryzyko kolizji i w dłuższej perspektywie przyczyni się do oszczędności finansowych.

Obecnie naukowcy z University of Colorado Boulder prowadzą eksperymenty i pracują nad stworzeniem prototypowego urządzenia. Eksperci, którzy oceniają ten projekt, uważają go za całkowicie wykonalny i wierzą, że może on zrewolucjonizować naszą walkę ze śmieciami kosmicznymi. Dalsze doskonalenie elektrostatycznej wiązki przyciągającej może stać się kluczowym narzędziem w zachowaniu integralności przestrzeni kosmicznej i ochronie infrastruktury satelitarnej.

Na podstawie: Space.com
Źródło: InneMedium.pl

TAGI: Kosmiczne śmieci

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW tym kraju wsparcie dla elektryków było od 1997 r. Teraz koniec z ulgami
Następny artykułKareta z Holandii, stół dla 30 osób. Jan Lubomirski-Lanckoroński pokazał swój zamek [FOTO]