A A+ A++

W niedawnych badaniach archeologicznych w Korei odkryto niezwykły, przypominający obcych, wydłużony ludzki czaszki. Przeprowadzone testy wykazały, że nie był to efekt sztucznej deformacji czaszki, ale naturalnie ukształtowana forma. Co więcej, badania mitochondrialnego DNA szczątków wykazały, że kobieta, której należała czaszka, należała do rzadkiej linii genetycznej.

Czaszka została odnaleziona w grobowcu należącym do kultury Silla, jednego z “Trzech Królestw Korei” istniejących w latach 57 p.n.e. – 935 n.e. Szczątki kobiety w wieku około 30 lat spoczywały w tradycyjnej drewnianej trumnie. Choć kości były stosunkowo dobrze zachowane, sama czaszka była podzielona na kilka fragmentów, które naukowcy musieli starannie złożyć w całość.

Po odtworzeniu kompletnego kształtu czaszki, badacze byli zaskoczeni jej niezwykłą, wydłużoną formą. Analiza cefaometryczna wykazała, że wskaźnik cefaliczny (CI) osobnika wynosił 73,5, co sugeruje cechę dolichocefalizmu (wydłużenie głowy). Jest to bardzo nietypowe w porównaniu do podobnych grup demograficznych z tego okresu.

Zespół naukowców dokładnie przebadał czaszkę pod kątem śladów sztucznej deformacji czaszki – praktyki polegającej na celowym zniekształcaniu normalnego wzrostu czaszki u dzieci poprzez uciskanie jej między deskami i zawijanie w tkaniny. Choć takie praktyki były znane w wielu starożytnych kulturach na całym świecie, w tym także w królestwie Gaya (później wchłoniętym przez Sillę) w Korei, w tym przypadku nie znaleziono żadnych dowodów na to, że czaszka została sztucznie zdeformowana.

Jak tłumaczy Eun Jin Woo, współautorka badań i antropolog z Uniwersytetu Narodowego w Seulu, czaszki poddawane celowej deformacji często mają płaskie kości z przodu, czego w tym przypadku nie zaobserwowano. “W tym względzie uważamy, że jej głowa powinna być uznana za normalną zmienność w tej grupie” – dodaje Woo.

Interesujące jest również, że badania mitochondrialnego DNA szczątków wykazały, że kobieta należała do rzadkiej linii genetycznej. Analiza izotopów węgla szkieletu ujawniła również, że kobieta była ścisłym wegetarianinem, co jest spójne z buddyjskimi filozofiami dominującymi w tym czasie i regionie.

Choć przyczyny, które doprowadziły wiele starożytnych kultur do praktyki celowej deformacji czaszek, pozostają tajemnicą, wielu badaczy zgadza się, że mogło to być związane z próbą upodobnienia się do “bogów”, którzy być może odwiedzili naszych przodków w czasach starożytnych. Odkrycie tej niezwykłej czaszki w Korei rzuca nowe światło na te stare praktyki i pobudza do dalszych badań nad tajemniczą przeszłością ludzkości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDebata społeczna “Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”
Następny artykułPo meczu z Estonią wiemy, że nawet słabeusz w dziesiątkę może strzelić Polsce gola