A A+ A++

Naukowcy i inżynierowie z PGG opracują system zwiększający efektywność wydobycia

29.01.2020r. 10:22


Kosztem blisko 10 mln zł inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wspólnie z naukowcami opracują nowy system, zwiększający efektywność wydobycia węgla z wykorzystaniem kombajnów ścianowych. Wynalazek ma zastąpić rozwiązania stosowane w górnictwie od ponad 40 lat.


Liderem projektu, współfinansowanego z unijnych środków, jest Instytut Techniki Górniczej Komag, a partnerami – obok największej górniczej spółki – także Instytut Odlewnictwa, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Przedsiębiorstwo Innowacyjne Odlewnictwa Specodlew. Blisko 6,8 mln zł na ten cel pochodzi z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Realizacja projektu będzie miała istotne znaczenie dla efektywności wydobycia węgla. W polskich kopalniach eksploatacja tego surowca prowadzona jest systemem ścianowym, w którym powszechnie stosowane są kombajny węglowe wyposażone w system posuwu Eicotrack, odpowiedzialny za przemieszczanie się maszyny, opracowany ponad 40 lat temu. Nie jest on dostosowany do mocy współczesnych kombajnów ścianowych.

“Skutkiem rozwoju kombajnów ścianowych jest m.in. wzrost ich siły uciągu, co w powiązaniu ze sztywną konstrukcją systemu Eicotrack zwiększa zużycie jego elementów, powodując liczne awarie, przestoje i straty w wydobyciu” – wyjaśnił w środę rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W ramach projektu ma powstać nowy, innowacyjny system odpowiedzialny za przemieszczanie się kombajnu, o modułowej budowie. Jego najważniejszą zaletą ma być elastyczność, czyli możliwość dostosowywania się do nierówności ściany węglowej.

W pracach nad system naukowcy wykorzystają technikę wirtualnego prototypowania oraz symulacje komputerowe. Tym sposobem zaprojektowana zostanie konstrukcja poszczególnych elementów systemu. Później wynalazek będzie testowany – najpierw doświadczalnie, a następnie pod ziemią, w rzeczywistych warunkach.

Zanim system trafi do testów w kopalni, poprawność współpracy poszczególnych elementów, ich wytrzymałość i trwałość będą badane metodą wirtualnego prototypowania, z wykorzystaniem analizy statycznej i dynamicznej. Elementy systemu powstaną przy użyciu nowoczesnej technologii odlewania precyzyjnego.

“Ostateczna weryfikacja nowo opracowanego rozwiązania nastąpi podczas badań w ścianie węglowej z zastosowaniem kombajnu ścianowego dużej mocy. Badania pozwolą potwierdzić przyjęte założenia w zakresie funkcjonalności systemu, jego przydatności oraz porównać go z systemem obecnie stosowanym” – dodał rzecznik. Projekt będzie realizowany do połowy przyszłego roku.

Nowe rozwiązanie ma poprawić efektywność wydobycia poprzez ograniczenie strat związanych z awariami systemu, zwiększenie trwałości elementów wykorzystanych do jego budowy oraz oszczędność prądu, wynikającą ze zmniejszenia oporów przemieszczania się kombajnu z nowym systemem. Ponadto ograniczenie możliwości potencjalnych wypadków ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa górników.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerie zimowe w hrubieszowskiej Trójce
Następny artykułTo była prawdziwa gala operetkowa [FOTO]