Sala gimnastyczna w Zębie zamieniła się dzisiaj w wielkie pole gier historycznych. Wszystko za sprawą Muzeum Armii Krajowej z Krakowa, która chciała przybliżyć wydarzenia z czasu II Wojny Światowej uczniom.
– Nie jest to typowe i standardowe nauczanie historii, ponieważ przywieźliśmy dwie wielkoformatowe gry. Każda z gier ma ok. 40 m kw. Rozkłada się je na ziemi i gra się pionkami, którymi kierują dzieci lub młodzież. Gry dotyczą dwóch tematów bardzo trudnych, niemniej bardzo ciekawych. Gray opowiadają o okupowanym Krakowie, a druga gra to sławna akcja „Burza”. Te dwie gry historię przekazują poprzez zabawę – zaznacza Joanna Mrowiec.
Nad całym przebiegiem gdy czuwają edukatorzy, którzy nie tylko pilnują prawidłowego przebiegu gry, ale także przybliżają historię. – Młodzież w zasadzie nie musi być bardzo przygotowana do takich gier, ponieważ w trakcie gry poznają wiele faktów i na bazie tych faktów będą musieli rozgrywać gry. Są one w pewnym sensie też strategiczne. Trzeba podejmować czasami trudne decyzje, które mogą wiele kosztować – mówi Joanna Mrowiec. – Trzeba odnaleźć w okupowany mieście pełnym Niemców odpowiednie punkty, gdzie można uzyskać informacje jako konspirator – zdradza jedno z zadań zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Nietypowe zajęcia historii przeprowadzone zostały nie tylko dla uczniów z Zębu, ale dla młodzieży z całej gminy. – Mamy rywalizację wszystkich sześciu szkół gminy Poronin. Są przedstawiciele wszystkich sześciu szkół gminy Poronin, czyli oprócz Zębu jest jeszcze Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Poronin i Murzasichle – informuje Piotr Malinowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie.
To nie pierwsze niestandardowe zajęcia w najwyżej położonej szkole w Polsce i także nie ostatnie. Przed młodymi mieszkańcami gminy Poronin jeszcze niezwykłe pokazy. – W ramach Festiwalu Nauki sporo atrakcji, m.in Centrum Nauki Kopernik do nas zawita z pokazami chemical world – zapowiada Piotr Malinowski.
ms/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS