A A+ A++

Grupa 32 nauczycieli dolnośląskich szkół oraz kilkoro samorządowców uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Fundację Studio Wschód „Nauczyciele dla Kresów”.

Projekt realizowany był w drugiej połowie października br. na rumuńskiej Bukowinie, w miejscowościach Nowy Soloniec oraz Plesza, które w XIX w. zostały założone przez polskich osadników. Warto zaznaczyć, że pierwotnie miejscem docelowym wyjazdu dla nauczycieli miał być Kamieniec Podolski na Ukrainie, jednakże w związku z rosyjską napaścią na ten kraj lokalizacja projektu została przeniesiona do północnej Rumunii. Projekt „Nauczyciele dla Kresów” będący nową inicjatywą Fundacji Studio wschód został dofinansowany i zrealizowany w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022” organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Departament Współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Wolontariuszy działających w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z terenu gminy Nowa Ruda oraz powiatu kłodzkiego reprezentowały nauczycielka Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie Bożena Sołek-Muzyka oraz  studentka Uniwersytetu Wrocławskiego Natalia Muzyka.

Podczas realizacji projektu wolontariusze uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z zakresu historii dawnych ziem Rzeczpospolitej, tematyki kresowej, polonijnej oraz wolontariatu na rzecz wschodu. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach z Polakami, których przodkowie już w 1834 r. przybyli na te ziemie, w tym także w spotkaniu z Panem Gerwazym Longherem prezesem Związku Polaków w Rumunii oraz posłem do Izby Deputowanych (niższej izby parlamentu Rumunii). Wykład dla uczestników projektu wygłosił także proboszcz parafii w Nowym Sołońcu ks. Stanisław Kucharek. Wraz z mieszkańcami wsi obaj prelegenci przybliżyli historię swoich przodków w regionie oraz nakreślili realia życia społeczności polskiej na Bukowinie.

Wolontariusze uczestniczyli ponadto w koncercie Zespołu folklorystycznego „Sołonczanka” działającego przy Domu Polskim pod kierunkiem prezes Stowarzyszenia Polaków w Nowym Solońcu Anny Zielonki. Dziękując za wspólnie spędzone chwile oraz natchnienie duchem polskości, nauczyciele przekazali na ręce rodaków podarunki przywiezione z ojczyzny.

W naszej pamięci na zawsze pozostaną przepiękne krajobrazy rumuńskiej Bukowiny oraz obrazy polskich wsi, w których mieszkańcy przepięknie mówią po polsku i kultywują polskie tradycje oraz szeroko pojętą kulturę – wspomina Bożena Sołek-Muzyka.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż społeczność naszych Rodaków w tej części Rumunii pomiędzy sobą rozmawia gwarą, dającą się określić mianem „polsko-bukowińskiej”, będącej połączeniem polskiego, rumuńskiego i w mniejszej części ukraińskiego, lecz w rozmowach solonieccy Polacy posługiwali się nienaganną i zupełnie współczesną polszczyzną. Kontrastować to może z naszymi Rodakami i ich potomkami na sąsiedniej Ukrainie i w Mołdawii, wśród których zauważalna jest bardzo często dominacja języka rosyjskiego i/lub ukraińskiego nad polskim – czytamy w relacji zamieszczonej przez Fundację Studio Wschód.

  • 1 listopada br. w województwie dolnośląskim i opolskim przeprowadzona będzie kwesta na cmentarzach w celu świąteczno-zimowego wsparcia Rodaków na wschodzie, pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie oraz organizacji 14 już edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Foto: gmina.nowaruda.pl / studiowschod.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCall of Duty zawsze będzie trafiać na PlayStation. Phil Spencer uspokaja posiadaczy konsol od Sony
Następny artykułGreta Thunberg zbojkotuje szczyt klimatyczny w Egipcie