Warunków uprawy roślin ma Marsie dotyczyła lekcja, której scenariusz został nagrodzony zaproszeniem na szkolenie do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Piotr Chmielewski uczący przedmiotów ścisłych w łomżyńskiej Wecie pod koniec września uczestniczył w warsztatach z cyklu „e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop” w belgijskim ESEC-Galaxia.
Piotr Chmielewski nauczyciel fizyki i matematyki w ZSWiO w Łomży, w warsztatach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w Belgii uczestniczył po raz pierwszy. Przepustką był scenariusz lekcji połączony z projektem doświadczalnym dotyczącym technologii kosmicznej. Pomysł lekcji inspirowany filmem Marsjanin polegał w skrócie na tym, by na Marsie uprawiać rośliny. Jak mówi, trzeba było rozwiązać wiele problemów, by w kulistej kopule odpowiednie oświetlenie, temperatura, czy wilgotność pozwalały na uprawę roślin.
Scenariusz lekcji zyskał uznanie i razem z innymi 29 nauczycielami z całej Europy (Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Danii, Belgi, Finlandii, Szwecji, Czech, Ukrainy Słowacji, Estonii) 26 – 29 września br. uczestniczył warsztatach z zakresu robotyki, technologii kosmicznych oraz nowych metod nauczania przedmiotów przyrodniczych. Koszt pobytu, podróży oraz samego szkolenia pokryła ESA.
W ramach warsztatów „e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop” uczestnicy programowali roboty, m.in. do poszukiwań wody na Marsie, czy system do uprawy roślin. Program przewidywał wizytę w centrum kosmicznym, wizytę w centrum operacyjnym niektórych misji Agencji Kosmicznej, a także europejskiego systemu GPS.
– Prezentowano nam możliwości badań przeznaczonych dla uczniów i studentów – opowiada nauczyciel. Chmielewski przymierza się już do napisania projektu, by w następną wizytę do ESA pojechać z uczniami. W dalszej perspektywie myśli także o wyjeździe do CERN-u.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS