Jeden z najwyraźniejszych trendów branży kosmetycznej to zwrot w stronę naturalnych składników. Bardzo wyraźne jest to w przypadku kosmetyków do kąpieli. Dlaczego jednak producenci zdecydowali się na użycie naturalnych olejów i ekstraktów zamiast ich syntetycznych odpowiedników?
Delikatne naturalne kosmetyki do kąpieli: sekret zdrowej skóry
Tym, co jest dość wyraźną cechą wyróżniającą składników naturalnych w zestawieniu z ich syntetycznymi odpowiednikami, jest znacznie delikatniejsze działanie. Tworząc kosmetyki (np. płyny do kąpieli dostępne na stronie https://www.organique.pl/aromatyczna-kapiel/aromatyczna-kapiel-plyny-do-kapieli), producenci muszą więc zważyć, co jest w konkretnym przypadku istotniejsze: silne działanie czy na przykład mniejsze ryzyko podrażnień. Coraz częściej punkt równowagi przesuwa się w kierunku delikatności i bezpieczeństwa, natomiast skuteczność osiąga się poprzez stosowanie minimalnej możliwej ilości związków syntetycznych. Takie podejście pozwala na tworzenie kosmetyków – soli do kąpieli, kul kąpielowych czy nawet żelu pod prysznic – o skutecznym i oczekiwanym działaniu, a jednocześnie praktycznie niepowodujących podrażnień.
Naturalne kosmetyki do kąpieli – krok ku zrównoważonemu przemysłowi piękna
Na to z kolei można spojrzeć z dwóch stron: dla producenta kwestia zrównoważonej produkcji może sprowadzać się do rachunku ekonomicznego, ale już dla wielu klientów to, w jakim stopniu używane przez nich kosmetyki wpływają na środowisko, ma dziś olbrzymie znaczenie. Jeśli więc można zastąpić część silnych, agresywnych składników, których produkcja lub użycie obciąża środowisko, zastąpić pozyskanymi w sposób zrównoważony składnikami naturalnymi, to jest to sytuacja korzystna dla wszystkich. Czy to oznacza, że klienci płacą więcej za dobre kosmetyki do kąpieli z naturalnymi składnikami? Nie – jeśli cena jest wyższa, to w tym przypadku bierze się to zwykle z ogólnie lepszej jakości, a nie użycia jakiegoś konkretnego składnika.
Naturalne kosmetyki do kąpieli – piękno i skuteczność
Syntetyczne składniki są dobre, ponieważ pozwalają precyzyjnie przewidywać działanie już na etapie rozpisywania składu na kartce. Naturalne jednak są zwykle bardziej wszechstronne. Olejki roślinne na przykład mogą jednocześnie odżywiać, koić, nawilżać i dodatkowo aromatyzować kosmetyki. Tworzenie kosmetyków kąpielowych z ich wykorzystaniem jest więc nieco trudniejsze na etapie przygotowawczym i technologicznym, ale koniec końców udaje się zwykle osiągnąć piękny, harmonijny efekt przy zastosowaniu mniejszej liczby składników.
Zbudowanie podobnie wszechstronnych kosmetyków w klasyczny sposób oznaczałoby znaczące wydłużenie składu albo rezygnację z niektórych funkcji, więc wielu producentów w wykorzystaniu składników naturalnych widzi wręcz pewne ułatwienie w projektowaniu nowych, złożonych produktów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS