Wizyta chińskich badaczy w rosyjskim centrum naukowym w Barentsburgu w Arktyce, do której doszło 21 sierpnia, budzi niepokój państw NATO. Rosja i Chiny zapowiedziały pogłębienie współpracy naukowej – czytamy w artykule opublikowanym w piątek na łamach amerykańskiego wydania “Newsweeka”.
“Wysoki rangą chiński urzędnik odpowiedzialny za regiony polarne zaapelował do Chin i Rosji o zacieśnienie współpracy w Arktyce, także w dziedzinie nauki, podczas wizyty na terytorium należącym do sojusznika NATO, Norwegii” – donosi tygodnik.
Przypomiano, że wizyta Tiejuna Linga, zastępcy dyrektora Chińskiej Agencji Arktyki i Antarktydy, odbyła się tuż po rejsie trzech chińskich lodołamaczy po wodach w pobliży Bieguna Północnego. “Stanowi to kolejny sygnał rosnącego zainteresowania Chin tym coraz bardziej spornym regionem” – ocenił “Newsweek”.
Amerykański magazyn, powołując się na norweski portal High North News podał, że chińscy badacze rozmawiali w Barentsburgu, osadzie leżącej na obszarze norweskiego archipelagu Svalbard, na temat możliwości przyłączenia się do badań prowadzonych w rosyjskiej stacji badawczej.
W lipcu Svalbard odwiedzili także tureccy naukowcy, którzy rozmawiali z rosyjską firmą Trust Arktikugol o planach otwarcia nowej bazy badań naukowych dla krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) oraz innych zaprzyjaźnionych państw, takich właśnie jak Turcja. Nowa stacja ma powstać w niemal opuszczonej rosyjskiej osadzie Pyramiden. “To również można uznać za potencjalne wyzwanie dla suwerennej Norwegii, która twierdzi, że ma całkowitą kontrolę nad badaniami naukowymi na archipelagu, gdzie +cele wojenne+ są zakazane przez traktat (z 1920 roku)” – czytamy w “Newsweeku”.
W ubiegłym miesiącu amerykański magazyn ujawnił, że chińscy naukowcy na Svalbardzie prowadzą badania, których przedmiotem może być m.in. broń wojskowa. “Działa tam również jeden z najważniejszych chińskich instytutów, który głosi, że służy wojsku i współpracuje z wieloma jednostkami Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej” – napisał tygodnik.
Chiński Instytut Badań Polarnych ma stację badawczą w Ny-Alesund na Svalbardzie, która zwana jest Stacją Żółtej Rzeki. Została ona otwarta w 2014 roku, w ramach norweskiej inicjatywy, która ma ułatwić międzynarodową współpracę w zakresie nauk przyrodniczych.(PAP)
mzb/ fit/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS