Generałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, a także pracownicy resortu obrony narodowej i wojska – przy wtórze orkiestry wojskowej z Bytomia – przybyli do Częstochowy w ramach 31. Pielgrzymki Wojskowej. W sumie było to 346 osób. Oprócz Polaków szła też dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Wszyscy wędrowali dziesięć dni i w tym czasie pokonali ponad 300 kilometrów. Trudno znaleźć kogoś, kto nie obejrzałby się za maszerującą żołnierskim krokiem grupą.
31. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego rozpoczęła się 5 sierpnia mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, sprawowaną w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Tuż po niej żołnierze przeszli ulicami Starego Miasta i udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.
W tym roku maszerowało łącznie 346 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Oprócz Polaków w kierunku Częstochowy podążała również dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Wszyscy wędrowali dziesięć dni i w tym czasie pokonali ponad 300 kilometrów. Najdłuższy odcinek mieli do pokonania już pierwszego dnia – liczył on niemal 40 km. Wśród pątników byli między innymi przedstawiciele Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, czy uczelni wojskowych. Wojskowym towarzyszyły również ich rodziny.
– Dziękuję wam zarówno za wasze pielgrzymowanie, jak i za waszą miłość do ojczyzny – mówił z jasnogórskiego szczytu paulin witający pątników.
Do pielgrzymujących dołączyła też straż graniczna. Ta wędrowała na Jasną Górę dwa dni – 13 i 14 sierpnia. Grupa liczyła 160 osób.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki wojskowej były słowa: “Idę do Ojca”. Trudno znaleźć kogoś, kto nie obejrzałby się i nie zatrzymał się choćby na chwilę, patrząc na grupę mundurowych. Ta zawsze wywołuje uśmiechy na życzliwych wojsku twarzach.
W związku z przypadającą w tych dniach 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w czasie pielgrzymki kapelani przypominali o postaciach związanych z jego historią. Przywołane były m.in. postacie: gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, płk. Witolda Pileckiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, gen. Marii Wittek, czy ks. Jana Salamuchy.
Organizatorem 31. Pielgrzymki Żołnierzy Wojska Polskiego był Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, a dowódcą był dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ksiądz pułkownik Stanisław Garbacik, natomiast przewodnikiem ks. ppor. Piotr Woszczyk.
Pielgrzymka Wojskowa połączona jest z obchodami Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. W asyście władz miasta, a także funkcjonariuszy straży miejskiej złożono kwiaty pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Obecnie jest częścią Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS