A A+ A++

Prognozy synoptyków są jednoznaczne. W czwartek (17.11.) możemy spodziewać się pierwszego w tym sezonie ataku zimy. – Z tego też powodu o świcie 11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostanie w gotowości i będzie mogło wyjechać na ulice – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. Z jego zapowiedzi wynika, że tym razem to drogowcy zamierzają zaskoczyć zimę. Posypywanie ulic – przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych – ma następować prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych.

Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta, należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt firmy wykonawcy będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych.

– W praktyce oznacza to, że np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych. Tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. Może się więc zdarzyć się, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody. W efekcie przewidywanego pogorszenia warunków meteorologicznych (w zależności od potencjalnej intensywności zjawisk) powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50% lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta – twierdzi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych. Poza tym na terenie miasta ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem.

– Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie miasta Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne – wylicza Maciej Hasik.

Zimowe utrzymanie dróg z pewnością będzie sporo kosztować. Jednorazowy przejazd ulicami miasta pełnego zestawu pługopiaskarek to koszt przekraczający 100 tys. zł brutto.

– Wartość całej „Akcji zima” będzie można więc oszacować po wykonaniu i zbilansowaniu pełnej usługi, której koniec przewidziany jest na 31 marca przyszłego roku. Zadanie realizowane jest w ramach trzyletniej umowy na letnie i zimowe utrzymanie miasta – podsumowuje Maciej Hasik.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLaureaci V Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Dla Niepodległej” zaśpiewali w ratuszu
Następny artykułDzień bajkowy w Multicentrum