A A+ A++

Węzeł Kobra na DK 91 w Częstochowie ma już prawie 8 lat. Uroczyste otwarcie odbyło się 3 października 2014 roku. Węzeł łączący ówczesną DK 1 (al. Wojska Polskiego) z al. Jana Pawła II był jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w Częstochowie, która usprawniła ruch na tym skrzyżowaniu. Węzeł Kobra służy kierowcom, niezależnie od dyskusji na temat tego, czy jego nazwa wzięła się od kształtu węzła czy od pseudonimu kobiety, która przez wiele lat w okolicach skrzyżowaniu pracowała w najstarszym zawodzie świata.

Węzłem Kobra kierowcy jeżdżą od 3 października 2014 roku. Otwarcie dwupoziomowego skrzyżowania było efektem pozwolenia na użytkowanie, które otrzymał ówczesny Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Oddanie do użytku nastąpiło podczas briefingu prasowego przy węźle. Ostatnią barierę wspólnie zdjęli samorządowcy i lokalni politycy

– Chcemy, żeby kierowcy już dziś mogli korzystać z nowego węzła. To inwestycja, na którą czekali nie tylko mieszkańcy miasta czy regionu, ale kierowcy z całej Polski. To miejsce strategiczne i newralgiczne – mówił wówczas prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Według szacunków przez wyremontowany odcinek trasy codziennie przejeżdża około 45 tys. samochodów. Nowy węzeł pozwala na udrożnienie sieci drogowej w mieście, usprawnienie połączeń międzyregionalnych, zwiększenie bezpieczeństwa i płynności ruchu; skraca czas przejazdu w ruchu tranzytowym i między dużymi miastami w kraju.

Oficjalne, połączone z festynem w okolicy węzła, otwarcie i podsumowanie inwestycji nastąpiło w niedzielę 12 października. Całkowity koszt inwestycji wraz z wykupami gruntów i pracami dodatkowymi wyniósł ponad 83 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet VI “Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, działanie 6.1. “Rozwój sieci drogowej” to blisko 64 mln.

Prace przy budowie węzła były ekspresowe. Ta inwestycja pod tym względem w ogóle nie przypominała obecnie trwającej kompleksowej przebudowy DK 91 w Częstochowie. Prace trwały nawet w środku mroźnej zimy – drogowcy wykorzystywali wtedy specjalne oświetlenie.

Wcześniej skrzyżowanie, a teraz węzeł są również znane z restauracji McDonald’s, która jest jedną z najstarszych w Polsce. W latach 90. odwiedzali ją nawet klienci ze Śląska, a wyprawa na Jasną Górę była połączona z odwiedzeniem restauracji.
W ramach projektu wykonano:

  • przebudowę odcinka DK – 1 na wysokości skrzyżowania – z całkowitą wymianą konstrukcji nawierzchni,
  • przebudowę odcinka DK – 46 (fragment alei Jana Pawła II),
  • budowę i przebudowę odcinków dróg gminnych (Drogowców, Srebrnej),
  • 3 ronda,
  • budowę węzła DK – 1 – DK – 46.

Węzeł nazwano Węzłem Kobra ze względu na jego kształt, ale wszyscy żartują, że to na cześć kobiety świadczącej w pobliżu tego skrzyżowania usługi seksualne. Kobra miała się tym zajmować całe dziesięciolecia, dzięki czemu wybudowała dom w Radomsku, a do interesu wciągnąć miała swoją córkę. Podobno przyjmowała tylko stałych klientów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIch produkty stały u mamy i babci na łazienkowej półce. Co się stało z Lotonem, kultową marką kosmetyków z PRL?
Następny artykułChciał sprzedać opony. Stracił 500 zł