CZĘSTOCHOWA. Z udziałem tysięcy wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości odpustowe. Msza św. celebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem prymasa Polski odprawiona została o godz.11.00 na szczycie.
26 sierpnia to uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzień ten zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w Jasnogórskim Wizerunku.
Centralnym punktem uroczystości była suma pontyfikalna, odprawiana na jasnogórskim szczycie. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczył jej prymas Polski abp Wojciech Polak. On też wygłosił kazanie. Mszę św. celebrowali polscy biskupi, którzy tradycyjnie w wigilię uroczystości, obradowali na Radzie Biskupów Diecezjalnych.
– Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej jest bliska sercom Polaków – mówił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. – W minionych tygodniach zapełniły się na nowo szlaki prowadzące na Jasną Górę. Przynieśliśmy do Maryi nasze radości i troski. Troskę o nasze rodziny, ojczyznę, o świat targany wojnami, niepokojem i kolejnymi kryzysami – podkreślał. – Wiemy, że słowa nic nie znaczą, jeśli nie ma czynów. Dlatego przez modlitewne zawierzenie i konkretne czyny pragniemy zaprosić Maryję na drogi naszej ojczyzny, Europy i niespokojnego świata, by z odwagą wiary świadczyć o przynależności do Boga i wierności kościołowi – dodał.
W jasnogórskich uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Przez ostatnie dni przybywali piesi pielgrzymi, głównie z archidiecezji częstochowskiej oraz z diecezji sąsiadujących. W sumie od 16 do 25 VIII, w 91 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło ponad 20 tys. osób.
�
Podczas sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.
Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że wieczorem, 26 sierpnia o godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. z udziałem wiernych arch. częstochowskiej, której Maryja Jasnogórska jest patronką.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS