Wybuch największego jak dotąd konfliktu w dziejach świata – dokładnie w jego 85. rocznicę, 1 września – upamiętniono także w Częstochowie. Już od pierwszych minut wojny, rozpoczętej niemiecką agresją na Rzeczpospolitą o godz. 4.45, okolice naszego miasta zostały objęte intensywnymi działaniami Wojska Polskiego usiłującego spowolnić natarcie niemieckiej 10. Armii.
Częstochowskie obchody 85. rocznicy wybuchu największego jak dotąd konfliktu w dziejach świata rozpoczęło zapalenie zniczy na grobach żołnierzy 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na Cmentarzu Kule.
Główne uroczystości, zorganizowane przez Urząd Miasta i Związek Inwalidów Wojennych RP, rozpoczęły się o godz. 10.00 na Placu Pamięci Narodowej. Obecni byli przedstawiciele różnych szczebli samorządu, miejscy radni, reprezentanci organizacji pozarządowych, służb mundurowych – w tym policji, straży pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji – kombatanci, członkowie Związku Piłsudczyków, nauczyciele i poczty sztandarowe częstochowskich szkół. Nie zabrakło młodzieży z klas mundurowych.
Wojskową asystę sprawował Pododdział Honorowy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Ekumeniczną modlitwę – w intencji poległych w czasie II wojny – poprowadził Kapelan Środowisk Kombatanckich ks. Stanisław Rospondek. Odczytano też apel pamięci. Potem przyszedł czas na złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Już od pierwszych minut wojny, rozpoczętej niemiecką agresją na Rzeczpospolitą o godz. 4.45, okolice Częstochowy zostały objęte intensywnymi działaniami Wojska Polskiego usiłującego spowolnić natarcie niemieckiej 10. Armii. Walki toczyły się pod Mokrą, a także pod Opatowem, Krzepicami i Kłobuckiem. Polską formacją, która na ziemi częstochowskiej niemal samodzielnie stawiała opór najeźdźcom, była 7. Dywizja Piechoty, dowodzona wówczas przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS