A A+ A++

Ciężkowice pod Tarnowem już niebawem zyskają kilka nowych turystycznych atutów. Na wiosnę 2023 planowane jest otwarcie nowej ścieżki w koronach drzew długiej na ponad kilometr. Do tego miasto może niebawem uzyskać status uzdrowiska – tutejsza woda ze źródła „Ignac” ma właściwości mineralne. Jakie jeszcze atrakcje skrywa niepozorna miejscowość pod Tarnowem?

Spis treści

Polscy turyści kochają spacery w koronach drzew. Te pomysłowe konstrukcje pozwalają zmienić zwykły spacer – solo, z drugą połówką lub całą rodziną – w przygodę pełną zabaw, wyzwań i bliskiego kontaktu z naturą.

Wiele polskich miejscowości już ma lub zabiega o to, by mieć u siebie ścieżki w koronach drzew – choćby tylko kilkaset metrów. Ścieżka w Ciężkowicach ma mieć ponad kilometr długości i wznosić się miejscami nawet na wysokość 22 m nad poziomem gruntu. Wyposażona będzie w tarasy widokowe, punkty edukacyjne, w których będzie można dowiedzieć się co nieco o lokalnych zwierzętach i roślinach, a także w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Pomiechówek. Spacer w koronach drzew. Urzekające spotkanie z naturą niedaleko Warszawy

Wojna na Ukrainie zaszkodziła ciężkowickiej ścieżce w koronach drzew. Obiekt miał być gotowy jesienią 2022, ale przerwanie łańcuchów dostaw spowodowało gwałtowne podrożenia materiałów budowlanych. Z zaplanowanych 15 mln realne koszty budowy ścieżki wzrosły do 21 mln zł.

Teraz jednak, gdy władze województwa wsparły finansowe gminę Ciężkowice, wszystko wskazuje na to, że ścieżkę w koronach drzew uda się ukończyć. Ma zostać otwarta 30 kwietnia 2023.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach jest elementem większej całości. Poza ścieżką, w miejscowości ma też zostać rozbudowane miejscowe Muzeum Przyrodnicze, które stanie się Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Centrum ze ścieżką w koronach drzew połączy edukacyjny szlak nietoperzowy.

Całkowity koszt inwestycji w Ciężkowicach to ok. 37 mln złotych.

Zajrzyjcie do galerii z wizualizacjami spaceru w koronach drzew, jaki będzie można odbyć w Ciężkowicach na wiosnę 2023, autorstwa Urzędu Gminy Ciężkowice:

Zobacz galerię(5 zdjęć)

Nowa ścieżka w koronach drzew nie będzie jedynym turystycznym atutem podtarnowskich Ciężkowic. Gmina opłaciła specjalistyczne odwierty, by przekonać się, czy woda z miejscowego źródła „Ignacy” na terenie parku zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza ma właściwości mineralne. Okazało się, że owszem – ok. 20 g na litr.

Nowe inwestycje mają wielkie znaczenie, ale jedna z głównych atrakcji Ciężkowic jest bardzo stara. To Skamieniałe Miasto: rezerwat z imponującymi skałami piaskowca o niezwykłych kształtach. Są wśród nich np. Czarownica, Orzeł, Piramida czy Borsuk. Tzw. Skałka z Krzyżem zapewnia wspaniały widok, ale chętni muszą przecisnąć się przez dość wąskie skalne przejście.

Skamieniałe Miasto leży ok. 1,5 km od rynku w Ciężkowicach, skąd można do niego dojść niebieskim szlakiem turystycznym. Na końcu wycieczki warto jeszcze zajrzeć do pobliskiego Wąwozu Czarownic, gdzie po deszczach spływa prawdziwy wodospad.

Dodaj firmę

Warszawa, Chałubińskiego 8


Autopromocja

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWstrząsająca opowieść żołnierza z Azowstalu:To było straszne
Następny artykułJak wypadł pierwszy zimowy test Miedzi Legnica?