A A+ A++

Ponad rok temu Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie oficjalnie poinformował o odstąpieniu od umowy z wykonawcami przebudowy DK 91 w Częstochowie. Skonfliktowane strony nie zgadzały się nie tylko w kwestii realizacji samej inwestycji, ale również… tego, kto tak naprawdę zerwał umowę i czy było to zgodne z prawem. Sprawa trafiła do sądu. Ten jednak – w pierwszej instancji – uznał skuteczność wypowiedzenie umowy przez MZD w Częstochowie.

Przypomnijmy: od kwietnia 2022 roku przez kilka kolejnych miesięcy na placu przebudowy DK-91 w Częstochowie właściwie nic się nie działo. Powód? Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie odstąpił bowiem od umowy z wykonawcą, czyli konsorcjum firm Nowak-Mosty, Drog-Bud, Firesta Fiser. Miasto nie było zadowolone z tempa prowadzonych prac. Dodatkowo wykonawca żądał większych pieniędzy.

Co prawda samorząd nie wykluczał przekazania na ten cel większych środków, ale zdaniem MZD tempo prac był zbyt wolne, aby dotrzymać ustalonego terminu, a to z kolei wiązało się z rozliczeniem unijnej dotacji. Zdaniem MZD taka perspektywa niosła ze sobą poważne konsekwencje społeczne i finansowe.

Pojawiły się pierwsze doniesienia mówiące o tym, że współpraca między miastem a konsorcjum nie układa się najlepiej. W pewnym momencie firma Nowak-Mosty poinformowała na swoim profilu na Facebooku o odstąpieniu od umowy z miastem. Niedługo po tym oświadczenie do mediów przesłał Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Miejski Zarząd Dróg poinformował, że to on odstąpił od umowy.

Zarówno jedna, jak i druga strona zapowiadały, że z pewnością spotkają się w sądzie. Skonfliktowane strony nie zgadzały się nie tylko w kwestii realizacji samej inwestycji, ale również… tego, kto tak naprawdę zerwał umowę i czy było to zgodne z prawem. Sprawa rzeczywiście trafiła do sądu. Ten jednak – w pierwszej instancji – uznał skuteczność wypowiedzenie umowy przez MZD w Częstochowie.

– W sprawie o ustalenie bezskuteczności odstąpienia od umowy, którą wytoczyło konsorcjum, w dniu 4 kwietnia 2023 r. został wydany wyrok korzystny dla MZD – mówi Maciej Hasik, rzecznik MZD w Częstochowie. – Sąd oddalił powództwo, co oznacza, że zdaniem sądu oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożone przez kancelarię prawną w imieniu MZD jest skuteczne – w konsekwencji późniejsze oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożone przez Konsorcjum nie mogło wywołać skutku w postaci rozwiązania umowy. Dodatkowo sąd obciążył konsorcjum kosztami postępowania, zasądzając od konsorcjum na rzecz MZD kwotę 25.000 zł – wyjaśnia Maciej Hasik.

Wyrok jest nieprawomocny.

– Oczekujemy na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Kancelaria pracuje nad pozostałymi aspektami sporu z konsorcjum, które zostały jej powierzone – podsumowuje Maciej Hasik.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksplozje w Kijowie i innych regionach
Następny artykułRemis Orła na wyjeździe