Fundacja “GrowSpace” opublikowała ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Rezultaty zaprezentowano w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sprawdź, które szkoły z województwa śląskiego znalazły się na liście, jako placówki przyjazne osobom LGBTQ+.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 roku. Obecnie Ranking i mapa szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ działa na platformie, której operatorem jest Fundacja GrowSPACE, a fundatorem – Forbidden Colours we współpracy z Regionem Stołecznym Brukseli.
Ranking opiera się na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw i umożliwia młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Ocenie poddano ponad dwa tysiące placówek, spośród których wybrano te najbardziej przyjazne i zaangażowane w życie osób LGBTQ+.
Dwie szkoły z naszego województwa znalazły się w ogólnopolskim TOP10, zajmując kolejno 3. i 5. miejsce. To nie tylko powód do dumy, ale i czas refleksji nad tym, dlaczego z tak wielu placówek w naszym regionie, tylko kilka uznano za przyjazne osobom nieheteronormatywnym…
Obecna podczas środowej prezentacji raportu wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz stwierdziła, że to moment szczególny, ponieważ do tej pory – zanim nasze kierownictwo na czele z ministrą Barbarą Nowacką zagościło w progach ministerstwa – nie było miejsca dla wszystkich młodych osób w szkole. Nie było tego miejsca w wymiarze symbolicznym, ale nie było też tego miejsca w Ministerstwie Edukacji Narodowej – powiedziała.
Qeerowa młodzież i dzieci LGBT nie były tutaj mile widziane. My obiecaliśmy to zmienić i dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej, przyjaznej szkoły. Szkoły zaufania, w której (…) każdy może być sobą, budować swoją tożsamość w oparciu o prawa człowieka, o należne nam prawo do godności, do tego, że każdego dnia można cieszyć się oficjalnie z tego, że możemy być sobą – dodała.
Mateusz Trzaska z Fundacji “GrowSpace” podkreślił, że ranking stał się narzędziem do walki z dyskryminacją i mierzenia tego, jak wygląda sytuacja osób LGBTQ+ w polskich szkołach. Zwrócił uwagę, że wśród 25 najwyżej ocenionych ponad połowa zlokalizowana jest poza największymi ośrodkami, m.in. także w Człuchowie, Chojnice, Kędzierzynie Koźlu, Rumii. “Jesteśmy dumni, że równość, że zaufanie jest szerzone od Warszawy aż po Boguchwałę” – podkreślił.
Razem z raportem w siedzibie MEN zaprezentowane zostały także wyniki badania społecznego, z którego wynika m.in. że 41 proc. uczestników badania wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+. (PAP)
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS