A A+ A++

W poniedziałek 30 stycznia 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady AGRIFISH w Parlamencie Europejskim. Polske reprezentował minister rolnictwa i rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Debatowano m.in. na temat wpływu ukraińskich artykułów rolnych na polski rynek.

W Parlamencie Europejskim 30 stycznia 2023r. podczas posiedzenia Rady AGRIFISH zebrali się przedstawiciele krajów członkowskich, którzy rozmawiali na temat sytuacji rolnictwa w Unii Europejskiej. Polskę reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Ministrowie krajów UE główną część spotkania poświęcili gospodarce rolnej w Europie, szczególnie pod kątem wojny w Ukrainie. Rada debatowała, w jaki sposób zabezpieczyć rynek podczas napływu ukraińskich surowców rolnych. Strona polska wraz z Bułgarią, Republiką Czeską, Węgrami, Rumunią i Słowacją zaprezentowała swoje obawy związane z destabilizacją na rynku rolnym (związaną z nadmiernym importem produktów z Ukrainy).

Ich przypływ znacząco odbił się na cenach surowców rolnych. Podczas posiedzenia Rady rozmawiano także o problemach, z jakimi zmagają się kraje ościenne podczas transportowania zboża.

Wybuch wojny i blokada portów spowodowały, że kraje przygraniczne stały się nie tylko krajami tranzytowymi, lecz także docelowymi dla dużej ilości zbóż i innych produktów rolnych. – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Kraje członkowskie przedstawiły na forum swoje rozwiązania dotyczące regulacji w sprawie tranzytu ukraińskich produktów rolnych do innych krajów. Minister Henryk Kowalczyk przedstawił następujące propozycje:

  • możliwość regionalnego (w krajach bezpośrednio dotkniętych skutkami nadmiernego importu) wykorzystania na pomoc rolnikom środków z rezerwy kryzysowej WPR;
  • wprowadzenie kaucji gwarancyjnych dla zboża przewożonego tranzytem;
  • elastyczne podejście KE wobec wdrażania przez państwa członkowskie UE Wspólnej Polityki Rolnej, w tym w zakresie płatności związanych z produkcją.

Komisja Europejska zgodziła się, że wojna w Ukrainie wpłynęła na bezpieczeństwo rynku rolnego w Europie i postanowiła, że pochyli się nad wnioskami zaprezentowanymi przez członków Rady AGRIFISH.

Kolejnymi tematami poruszanymi podczas posiedzenia była kwestia biogospodarki. Wszyscy ministrowie zgodnie przyznali, że rozwój tej dziedziny korzystnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale też na bezpieczeństwo gospodarcze krajów Unii Europejskiej. Minister Kowalczyk uważa też, że zastosowanie biomasy, odpadów naturalnych pomoże zwiększyć niezależność energetyczną Polski.

UE powinna uwzględniać inwestycje na te cele w ramach REPower EU oraz planować odpowiednie środki w ramach WPR po 2027 r. – dodał wicepremier.

Rada AGRFISH debatowała też o dyrektywach dotyczących emisji przemysłowej. W tej kwestii polska strona sprzeciwiła się powiększeniu kompetencji dokumentu o chów i hodowlę drobiu oraz świń. Minister Kowalczyk wskazał, że zmiany w tym zakresie mogłyby zagrozić bezpieczeństwu rynku żywnościowego w Polsce

��

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObowiązek odśnieżania dachów i balkonów oraz usuwania nawisów lodowych i sopli
Następny artykułKradła figurki z grobu dziecka, ozdabiała nimi działkę