A A+ A++

Przed nami pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera na deskach częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Rozpoczniemy od spektaklu “Grupa krwi” autorstwa Anny Wakulik w reżyserii Agaty Biziuk.

Prace nad spektaklem “Grupa krwi” rozpoczęły się w ubiegłym sezonie, jeszcze za kadencji ówczesnego dyrektora Roberta Dorosławskiego.

– W efekcie powstała niebanalna opowieść – przyznaje Agata Biziuk, reżyserka. – Zwykle tworzę spektakle oparte na własnej twórczości. Są to głównie adaptacje biografii. Tutaj musiałam posiłkować się cudzym tekstem. Jego autorką jest Anna Wakulik. Od lat znamy się na stopie koleżeńskiej, ale na linii dramaturg-reżyser, miałyśmy okazję współpracować po raz pierwszy – opowiada.

Obie panie są dobrze znane częstochowskiej publiczności. Pierwsza to reżyserka i scenarzystka kultowego spektaklu Fundacji Teatr Papahema „Skłodowska. Radium Girl”, a druga jest autorką „Zażynek” – słuchowiska zrealizowanego przez Teatr Mickiewicza i Teatr Nowy w Częstochowie.

To brawurowy komediodramat, mający coś z ducha dzieł Witkacego i Mrożka. Kryjący tajemnice. Zaskakujący i metaforyczny. Dramatopisarka bawi się konwencjami, nawiązuje zarówno do polskiej tradycji, historii, jak i do zjawisk i postaci popkultury. Tekst przesycony jest ironią i absurdalnym poczuciem humoru. Autorka scenariusza raz puszcza oko do widza, aby za moment poddać wszystko gorzkiej refleksji.

– Będzie i śmiesznie, i strasznie. To bowiem dramat wielowątkowy – zauważa Agata Biziuk. – Będzie na pewno spora dawka humoru – ironicznego i sarkastycznego. Pamiętajmy jednak, że to też historia o dramacie chłopskim, jaki miał miejsce w naszym kraju. Będą więc mocne momenty. Można powiedzieć, że “Grupa krwi” to tragifarsa. Stany emocjonalne bohaterów zmieniają się niemal ze sceny na scenę. Znakiem rozpoznawczym mojej twórczości jest lawirowanie nastrojami. Będzie, więc można pośmiać się i popłakać. Nie zabraknie refleksji nad współczesnym człowiekiem – uchyla rąbka tajemnicy.

Akcja spektaklu rozgrywa się w dworku między „Gdańskiem, Gorzowem, Białymstokiem a Krakowem”. Spotykają się dwie pary rodzeństwa: Rita i Michał oraz Anna i Michał 2. Widzą się po raz pierwszy w życiu. Powód tego spotkania to podział majątku. Do przejęcia jest dworek, który stał się współwłasnością w wyniku rzekomego mezaliansu popełnionego przez przodków obu par. Jedna z nich ma korzenie szlacheckie, druga – chłopskie. Spotykają się dzień przed procesem spadkowym, aby na sali sądowej uniknąć „pretensji, animozji, żartów podszytych jadem, nerwowych parsknięć”.

Dość szybko okazuje się jednak, że wszelkie próby znalezienia wspólnego języka i porozumienia są niemożliwe. Pomimo że bohaterowie dramatu żyją tu i teraz, na wierzch wychodzą uprzedzenia, podziały i animozje.

Częstochowska realizacja tekstu Anny Wakulik to polska prapremiera, ale niebawem sztuka zostanie wystawiona także w teatrach: Nowym w Słupsku i Ateneum w Warszawie. W rolach głównych wystąpią: Agata Ochota-Hutyra, Maciej Półtorak oraz gościnnie Helena Radzikowska i Maciej Szymon Cempura.

Przedstawienie powstało w ramach programu “DRAMATOPISANIE” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYBORY SM „Pionier” 2022: Książek i Nahorna bez absolutorium na Osiedlu Sikorskiego
Następny artykułPrzejazd taksówką mocno zdrożeje. Jest projekt podwyżek