Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2022 już za nami. Uczniowie opuścili sale egzaminacyjne i dzielą się swoimi opiniami na temat tegorocznego egzaminu z języka obcego. Język angielski wybrało ponad 97 proc. ósmoklasistów! Co o egzaminie myślą zdający? Zebraliśmy wrażenia uczniów na temat dzisiejszego egzaminu. W tym materiale znajdziecie także arkusz CKE i proponowane odpowiedzi.
Spis treści
�
Arkusz opracowała lubiana w sieci nauczycielka języka angielskiego, Pani Aleksandra Brańska, znana jako Olka Korepetytorka.
W trzecim i ostatnim dniu egzaminów ósmoklasisty uczniowie sprawdzają swoją wiedzę z języka obcego nowożytnego. Zdecydowana większość wybrała język angielski. Według danych CKE:
- do języka angielskiego przystąpiło 97,5 proc. uczniów,
- drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki – 2,2 proc.,
- do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpiło łącznie 0,3% ósmoklasistów.
Co ósmoklasiści myślą o tegorocznym egzaminie? Uczniowie klas ósmych mają podobne zdania na temat poziomu trudności egzaminu. Większość uważa, że egzamin był prosty:
- Angielski był tak łatwy, że to żart,
- Mam nadzieję, że stówka wleci,
- Ale łatwe to było,
- Angielski był banalny.
Jak poszło uczniom na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego? Chociaż wyniki uczniowie poznają już po zakończeniu roku szkolnego, już teraz potrafią oszacować, jak im poszło.
Trwa głosowanie…
Młodzież chętnie dzieli się swoimi refleksjami w mediach społecznościowych:
W arkuszu nie znalazło się nic, czego nie byłoby w wymaganiach egzaminacyjnych CKE. Uczniowie mieli do napisania e-maila, którego temat oceniają jako bardzo prosty. W internecie już roi się od memów na ten temat oraz zadań dotyczących rozumienia ze słuchu.
O opinie na temat poziomu trudności tegorocznego egzaminu poprosiliśmy panią Aleksandrę Brańską, która jako Olka Korepetytorka pomaga uczniom w opanowaniu języka angielskiego, a dla Strefy Edukacji opracowała zadania z arkusza egzaminacyjnego.
Według anglistki poziom egzaminu był odpowiedni, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że obecni ósmoklasiści dość długo uczyli się zdalnie. Jednocześnie nauczycielka podkreśla, że jeśli ktoś solidnie się przygotowywał, nie był niczym specjalnie zaskoczony.
Co mogło sprawić trudność uczniom?
W mojej opinii, część sprawdzająca umiejętność słuchania ze zrozumieniem mogła być problematyczna, gdyż jak to zazwyczaj bywa, odpowiedź prawidłowa przeplatała się w nagraniu z innymi opcjami. Ponadto, jeśli ktoś nie powtórzył strony biernej lub konstrukcji związanych z przymiotnikami, mógł mieć problem z poprawnym wykonaniem transformacji – komentuje Pani Ola. Dodatkowo, zadanie 10 mogło być dla niektórych wyzwaniem, ponieważ wymaga ono nie tylko znajomości języka angielskiego, ale umiejętności wnioskowania i przetwarzania informacji – dodaje.
Według mnie tegoroczny arkusz nie należał do najtrudniejszych, a co ważne, zarówno polecenia, zadania jak i możliwe odpowiedzi, były sformułowane precyzyjnie i jednoznacznie, co niewątpliwie ułatwiało wybór poprawnego rozwiązania – komentuje nauczycielka, co tylko potwierdza wrażenia ósmoklasistów.
W zadaniu 14. uczniowie musieli napisać e-mail opisując m.in. swój problem z zepsutym telefonem. Jak zauważa Pani Ola, temat wypowiedzi pisemnej, również był bardzo życiowy i praktyczny, ponieważ każdemu nastolatkowi, jakiego znam, przynajmniej raz w życiu popsuł się telefon, a przecież najłatwiej opisywać to, czego sami doświadczyliśmy.
Aby otrzymać maksymalną liczbę punktów za realizację, należało rozwinąć każde zagadnienie, co w praktyce oznacza napisanie około 2 zdań na temat każdej z nich. Ze względu na tematykę maila, przydatne było słownictwo z działu nauka i technika – podpowaida pani Ola.
Arkusz CKE i proponowane odpowiedzi zostaną opublikowane dzisiaj około godz. 13.00. Na oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą musieli jednak poczekać do 1 lipca 2022 roku. Więcej na temat tego można przeczytać w tekście: Kiedy i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty?
Przypomnijmy, że w przypadku egzaminów ósmoklasisty nie obowiązuje próg punktowy. Uczeń może otrzymać minimalną liczbę punktów, a i tak uzyska promocję do następnej klasy. Warto jednak postarać się o dobry wynik, bo może on okazać się pomocny w rekrutacji do szkół średnich
Wideo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS