A A+ A++

INWESTYCJE. Apartamentowiec ze 177 mieszkaniami, który wybudowano przy ulicy Katedralnej w Częstochowie, został już oficjalnie oddany do użytku. W ten sposób inwestor – firma Pekabex, jeden z liderów nowoczesnego budownictwa systemowego w naszym kraju – zapoczątkował tworzenie zupełnie nowego osiedla w mieście. Jego cechą charakterystyczną są – zgodnie z nazwą – neony, które rozbłysnęły w pełnej krasie.

Osiedle Neonowe powstaje w obrębie Starego Miasta – przy ul. Katedralnej 15/17 w Częstochowie. Niegdyś na terenie działki stał parterowy budynek, w którym kiedyś był sklep spożywczy, a później kiosk. Teren pod budowę przygotowano już w 2022 roku. Sama budowa ruszyła natomiast w styczniu 2023 roku.

Nie ma co ukrywać – początkowo ambitne plany inwestora – grupy Pekabex – spotykały się z szyderczymi uśmiechami. Mieszkańców Częstochowy nie trzeba przecież czarować – ulica Katedralna była od dawna owiana złą sławą i ciężko było sobie wyobrazić w tym miejscu nowoczesny apartamentowiec. Wejście w tę część miasta – delikatnie mówiąc – było po prostu mocno ryzykowne. A jednak udało się! I to właśnie ta inwestycja może być przyczynkiem do całkowitej zmiany oblicza tej części miasta.

Osiedle Neonowe budowane jest w nowoczesnej i ekologicznej technologii prefabrykacji. Oznacza to, że budynki, które tam powstają, będą przyjazne dla środowiska, energooszczędne oraz bezpieczne i wygodne dla mieszkańców. Poza tym system prefabrykacji – zdaniem inwestora – pozwala na skrócenie czasu realizacji budowy.

– Chcemy dawać mieszkańcom naszych osiedli coś więcej niż tylko mury. To inwestycja inna niż wszystkie tego typu w Częstochowie. Całość wykonana jest w prefabrykacji – mówi Grzegorz Kawecki, prezes firmy Pekabex. Próbujemy ją odczarować i pokazać, że może być ona nowoczesna. Podobne realizacje chcemy mieć w kilku innych miastach w Polsce, ale to właśnie Częstochowa jest pierwszym miastem, w którym próbujemy pokazać, że prefabrykacja może być przyszłością w budownictwie – podkreśla.

Zastosowanie tego typu rozwiązania rzeczywiście sprawiło, że tempo prac było imponujące. W lipcu 2023 roku do Częstochowy dotarła pierwsza gotowa ściana trójwarstwowa zewnętrzna, wykonana w zaawansowanej technologii prefabrykacji Pekabex. Kolejne elementy prefabrykowane na plac budowy docierały sukcesywnie. W styczniu 2024 odbył się montaż ścian ostatniej kondygnacji oraz stropodachu. Etap ten przybliżył wykonawcę do zakończenia montażu wszystkich prefabrykatów na budynku. Mamy niemal koniec 2024 roku, a jeden z budynków – ze 177 mieszkaniami – jest gotowy.

Zobacz galerię(50 zdjęć)

Koncepcja budynku stworzonego przy ulicy Katedralnej to pomysł częstochowskiej Grupy Verso.

– Na swoim koncie mamy zaprojektowanych kilkaset mieszkań. Do tej pory były to inwestycje prowadzone w sposób tradycyjny. Praca z firmą Pekabex była dla nas ogromną przygodą i wyzwaniem – przyznaje Kamil Cierpioł z Grupy Verso. – Przeanalizowaliśmy sąsiedztwo z hotelem Polonia, domykającym pierzeję w swojej przestrzeni od ulicy Katedralnej, która obecnie jest pusta. W przyszłości mógłby on zostać rozbudowany i wszystko mogłoby tworzyć spójną całość. W naszym odczuciu jest to ciekawy pomysł i chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że myślimy o szerszej rewitalizacji całej dzielnicy, bo ta inwestycja – mam nadzieję – zapoczątkuje ekspansję inwestorów na tę część miasta i pozwoli się mu rozwijać – dodaje.

W ramach pierwszego etapu inwestor w nowym bloku stworzył komfortowe mieszkania o różnych metrażach – są więc kawalerki o powierzchni 25m2, jak i wielopokojowe mieszkania o powierzchni do 114m2. Każde mieszkanie ma balkon lub taras, nawet do 50m2. Na początek na sześciu kondygnacjach zostało oddanych 177 lokali mieszkalnych. Do tych zlokalizowanych na parterze przynależą ogródki.

Co ciekawe, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych część mieszkań zostało już zarezerwowanych. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania 2 pokojowe, ale również 3 pokojowe dla rodzin. Niektóre lokale wciąż jednak czekają na swoich właścicieli.

Co ciekawe, jednym z właścicieli mieszkania na Osiedlu Neonowym jest były siatkarz, Łukasz Żygadło. To właśnie on podjął współpracę z firmą Pekabex i przekonał przedstawicieli firmy, że warto w to miejsce zainwestować.

– W mojej karierze siatkarskiej grałem w osiemnastu klubach w różnych miastach. Mam doświadczenie w mieszkaniu w różnych miejscach. Im jestem starszy, tym bardziej doceniam korzyści płynące z mieszkania w centrum miasta. Wierzę, że wkrótce ta część Częstochowy będzie bardzo mocno rozwinięta – zdradza Łukasz Żygadło.

Inwestor chciałby w przyszłości zbudować kolejne budynki – w sumie na nowym osiedlu w Częstochowie ma być około 300 mieszkań.

Częstochowa. Nowy apartamentowiec stanął przy ulicy Katedral…

Osiedle, które powstało przy ulicy Katedralnej w Częstochowie nazwano “Neonowe”. Inwestor chciałby, aby stało się ono nowym symbolem zmieniającej się Częstochowy. Skąd pomysł na tego typu nazwę?

W projekcie budynku przewidziano montaż instalacji neonów, które tworzą nowoczesny, atrakcyjny wyróżnik w przestrzeni ulicy. Docelowo mają też tam powstać atrakcyjne murale. Dzięki temu elementy sztuki zostały wkomponowane w przestrzeń publiczną i niewątpliwie wyróżniają się na tle starego budownictwa.

Projekt instalacji artystycznej stworzyli Łukasz Gawron i Jan Sętowski.

– Instalacja artystyczna stanowi uosobienie hasła “nowe światło w centrum miasta” – zauważa Jan Sętowski, współodpowiedzialny za tworzenie charakterystycznych neonów. – Kiedy rozpoczęliśmy współpracę przy tym projekcie, nazwa “osiedle neonowe” jeszcze nie istniała. Gdy ona się pojawiła, stała się pewną pochodnią, która rozświetla tę część Częstochowy i daje nową nadzieję na to, że miasto może się rozwijać i przyciągać zewnętrznych inwestorów – dodaje.

Za tajemniczymi symbolami kryją się zaszyfrowane za pomocą krojów pisma Wingdings i Wingdings2 litery. Ten środek artystycznego wyrazu jest charakterystyczny dla współpracy Sętowskiego i Gawrona, którzy jeszcze w ramach prowadzonego wspólnie projektu używali go zarówno w malarstwie, jak i innych środkach ekspresji.

– Część osób zna alfabet, którym operujemy, ale w tym przypadku nieco utrudniliśmy sprawę – przyznaje z uśmiechem Jan Sętowski. – Ścianę potraktowaliśmy jako siatkę, na której rozsypaliśmy nasze litery w formie zagadki i układanki – dodaje.

Wewnątrz osiedla – na ogrodzonym terenie – znalazły się m.in. strefy zieleni i place zabaw dla dzieci, a także garaż podziemny i 137 miejsc parkingowych (w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych). Poza tym w budynku – na parterze – jest pięć lokali z przeznaczeniem usługowym. Wśród nich znajdzie się przestrzeń do prezentacji różnych dzieł sztuki. Znalazły się one w północnej części budynku, na pierwszej kondygnacji naziemnej od strony ulicy Katedralnej. Ich witryny są w pełni przeszklone.

Przy wejściu do każdego mieszkania witają nas duże i wysokie okna, które nie tylko nadają wnętrzom przestrzeni, ale również wpuszczają do nich obfite ilości naturalnego światła. Mieszkania na parterze mają też dostęp do prywatnych ogródków. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Co ciekawe, projekt zagospodarowania terenu Osiedla Neonowego powstał we współpracy z ekologiem. W efekcie na patio ma znaleźć się różnorodna roślinność, budki lęgowe dla ptaków, a także oświetlenie w standardzie LED.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułБюджет-2025 ухвалюватимуть зі змінами: що вирішили в комітеті Ради
Następny artykułŚwiąteczna kreatywność w szczytnym celu. Konkurs z pomocą Neli