Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy w ciągu dwóch ostatnich dni zatrzymali 9 członków grupy przestępczej. Osoby te są podejrzane o udział w przestępczym procederze nielegalnego składowania niebezpieczny odpadów. Do zatrzymań doszło na terenie czterech województw…
Częstochowscy policjanci, wspierani przez mundurowych z KWP w Katowicach oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystyczego Policji w Katowicach podczas wtorkowych i środowych działań zatrzymali kolejne 9 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmowały się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych. Odpady te, z uwagi na swoje właściwości, bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu wielu osób.
– Trzy kobiety i sześciu mężczyzn w wieku od 33 do 57 lat, zostało zatrzymanych na terenie województw śląskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Dalsze czynności z zatrzymanymi będą przeprowadzane pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia, grozi im kara do 8 lat więzienia – informuje częstochowska policja.
Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju.
�
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Skrupulatna praca i ścisła współpraca z katowicką prokuraturą, doprowadziły do przedstawienia do tej pory zarzutów już 57 osobom za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 21 z nich zostało już tymczasowo aresztowanych.
Przypomnijmy, że już w listopadzie 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej. Na ławie oskarżonych zasiadło 30 osób, który postawiono łącznie 198 zarzutów. Według ustaleń prokuratury, przestępcy porzucili 4000 ton odpadów w kilkunastu miejscach m.in. w Częstochowie i w Zawierciu.
Akt oskarżenia sporządzony przez katowicką Prokuraturę Regionalną dotyczył działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.
Od 2010 roku grupa przestępcza uruchomiła kilkanaście miejsc porzucenia odpadów, w takich miejscowościach jak: Chybie, Zawiercie, Częstochowa, Rudnik Wielki, Jastrowie (województwo wielkopolskie), Ogorzelin (województwo pomorskie), Wojkowice, Spytkowice, Trzyciąż (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonów (województwo świętokrzyskie) i Gliwice.
Przestępcy porzucili ponad 4000 ton odpadów, a koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt mln złotych, bo w okresie dokonywania czynów wskazanych w akcie oskarżenia koszt taki oszacowany został pierwotnie przez Śląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na kwotę w wysokości od 3.250 złotych netto za utylizację jednej tony odpadu. Natomiast aktualnie kwoty znacznie wzrosły.
Proces w częstochowskim sądzie rozpoczął się dopiero 10 listopada, wcześniej nie było to możliwe z uwagi na fakt, że nie wszyscy oskarżeni się stawili.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS