A A+ A++

Konopiska to spokojna wieś w powiecie częstochowskim. Słynie z centrum odzieżowego, zalewu Pająk i pola golfowego. Ma też bogate tradycje górnicze. Zobaczcie, jak Konopiska wyglądają z lotu ptaka!

Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1383 r., gdzie Konopiska zostały wymienione jako wieś szlachecka. O Konopiskach wspomniał również w swojej kronice Jan Długosz – z 1467 roku pochodzi wzmianka, że w Konopiskach istniał zamek-twierdza.

Zobacz ZDJĘCIA TUTAJ!

Od XVIw. Konopiska wchodziły w skład dóbr klasztornych O.O. Paulinów na Jasnej Górze. Prowincjał jasnogórski ojciec Walenty Grześby Kowalski w roku 1615 wybudował tu drewniany kościółek i dworek wraz z domami folwarcznymi.

Z przekazów historycznych wynika, że 26 lutego 1670 r. przebywał tutaj król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki, w przeddzień swojego ślubu z siostrą cesarza Leopolda I arcyksiężniczką Eleonorą Marią.

W XVIIIw. Funkcjonował w Konopiskach szpital dla zakaźnie chorych – wybudowano go obok miejsca, gdzie dziś znajduje się ośrodek harcerski w Pająku.

Po drugim rozbiorze Polski Konopiska wraz z przyległymi miejscowościami zostały zajęte przez wojska pruskie i przestały należeć do klasztoru jasnogórskiego – w latach 1807-1815 miejscowościami należały do Księstwa Warszawskiego, a po upadku Napoleona weszły w skład Królestwa Polskiego. W 1834r. zostały sprzedane generałowi Ignacemu Puchale-Cywińskiemu. U schyłku XIXw. teren Konopisk został wykupiony przez Towarzystwo “B. Hantke” w celu eksploatacji rud żelaza. W okresie międzywojennym większość miejscowych chłopów kupiła ziemie od Towarzystwa. Od XIX w. do 1974r. w rejonie Konopisk prowadzono eksploatację rud żelaza. Dla potrzeb mieszkańców gminy już na początku XIX w. utworzono szkoły elementarne w Konopiskach i w Rększowicach.

W 1952 r., z gminy Dźbów wyłączono miejscowości: Aleksandria, Konopiska, Kopalnia, Korzonek, Trzepizury, Wygoda i utworzono z nich Gminę Konopiska.

Dwa lata później, po wejściu w życie uchwały o reformie podziału administracyjnego wsi, Konopiska i Hutki były siedzibami Gromadzkich Rad Narodowych. Taki stan rzeczy miał miejsce do roku 1972. Na mocy Uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach 1 stycznia 1973 r. została utworzona gmina Konopiska. W jej skład weszło 14 sołectw, w tym Dźbów i Kuźnica, które później przyłączono do Częstochowy. (źródło: Gmina Konopiska)

Gmina przez lata słynęła z prężnie działającego centrum odzieżowego, gdzie sprzedawano garnitury, suknie weselne, czy stroje komunijne.

W 2006 roku we wsi rozpoczął działalność klub golfowy Rosa Private Golf Club, który zarządza polem golfowym o powierzchni 90 ha, znajdującym się w północnej części wsi. Pole to jest od 2006 roku miejscem rozgrywania turniejów golfowych o randze międzynarodowej i krajowej, a także amatorskich turniejów dla członków klubu.

Nad zalewem “Pająk” znajduje się stadion Lekkoatletyczny Imienia Ireny Szewińskiej.

Obecnie w Konopiskach trwa budowa budynku przedszkola 6-cio oddziałowego z wyodrębnionym oddziałem żłobkowym z zespołem żywieniowym.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzanowni Państwo, informujemy, że w związku z odbywającymi się w ten weekend wydarzeniami:
Następny artykułSzpieg wolny, Poczobut w więzieniu! Po wymianie więźniów