Kadyny. Wieś cesarska. Coś wyjątkowego… Miejscowość w okolicach Tolkmicka, nad Wiślanym Zalewem.
W średniowieczu istniał w tym miejscu gród staropruskiego plemienia, które zostało podbite przez Krzyżaków. To właśnie Zakon założył wieś Kadyny. Wybudowano tu dwór zakonny- siedzibę komturów elbląskich. Jakiś czas była własnością Jana Bażyńskiego, przywódcy opozycji antykrzyżackiej. Potem przechodziła z rąk do rąk, aż Eduard Birkner przekazał ją w 1898r, Cesarzowi Wilhelmowi II.
Ten gruntownie przebudował i rozbudował posiadłość, dając pracę świetnym berlińskim architektom. Założenie dworskie, folwark, stadnina, manufaktura ceramiczna z roku na rok się odradzają. Zaprojektowane z rozmachem wiejskie budynki, perełki architektury, są zadbane i unikalne.
Nad posiadłością góruje Las Kadyński, wieża z widokiem na Zalew, oraz osiemnastowieczny klasztor Franciszkanów powstały w miejscu pruskiego grodziska. Las-rezerwat, to doskonałe miejsce na spacer, imponuje starodrzewiem. W Kadynach jest 166 drzew pomnikowych! W tym Dąb Bażyńskiego – 700-letni dąb szypułkowy.
700-letni, Dąb Bażyńskiego
Kadyny mają też plażę i mały porcik. Obecnie wieś należy do związku miejscowości tematycznych (“Cesarskie Kadyny”). W miejscowości organizowane są warsztaty ceramiczne, plenery malarskie, hotele i stadniny oferują liczne atrakcje turystyczne. Można tam spędzić cały dzień.
Las Kadyny.
Foto: Wojciech Gawor
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS