A A+ A++

Imieniny Hrabiny w Żarkach-Letnisku to plenerowe widowisko z historią w tle, które w sposób barwny i artystyczny, przedstawia losy założycielki słynnego miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości, położonej wśród lasów sosnowych w gminie Poraj. Dodatkowo wprowadza przybyłych gości, poprzez przygotowany program, w klimat dwudziestolecia międzywojennego. Strat wydarzenia już w tę sobotę 31 sierpnia o godz. 16.00 w amfiteatrze w Żarkach Letnisku. Jakie atrakcje przygotowano w tym roku? Zobaczcie w galerii ZDJĘCIA z poprzednich edycji.

Impreza rozpocznie się około godz. 15.45 paradą ulicami Żarek Letniska spod siedziby Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska przy OSP, organizatora wydarzenia, przy ulicy Akacjowej 4. Weźmie w niej udział sama para hrabiowska w oryginalnych strojach dwudziestolecia, konie, zabytkowe pojazdy, którzy to podążą do amfiteatru, gdzie rozpocznie się główny program wydarzenia.

Zobaczcie ZDJĘCIA z ubiegłorocznych edycji

Zobacz galerię(39 zdjęć)

W programie imprezy przygotowano:

Godz. 16.00 – powitanie pary hrabiowskiej w amfiteatrze.
Godz. 16.30 – pokaz koni.
Godz. 17.00 – konkurs na strój z epoki z nagrodami.
Godz. 17.30 – Iluzjonista Piotr Suder.
Godz. 18.00 – Duo Perfomance, operetka w największych przebojach dwudziestolecia międzywojennego.
Godz. 19.00 – Koncert Szalonej Piątki Plus.
Godz. 19.30 – Pokaz tańca, uczniowie Szkoła Tańca Dobrowolskich z Częstochowy.
Godz. 20.00 – Polonez i rozpoczęcie balu.

-W tym roku będziemy obchodzić 13. edycję imprezy, pierwszy raz została zorganizowana w 2009 roku, była też przerwa spowodowana pandemią. Imprezę wymyśliły członkinie Towarzystwa, jako podziękowanie dla mieszkańców za udział w akcji „Czysty las, czyste Letnisko”, akcji polegającej na sprzątaniu naszego lasu i miasteczka. Miał to być dar dla mieszkańców w postaci występów, zabawy, a przerodziło się w tak fajną imprezę, którą ludzie przyjęli i która bardzo im się podoba. – mówi Barbara Woźniak prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska, organizator wydarzenia.

Zobaczcie ZDJĘCIA z ubiegłorocznych edycji

Zobacz galerię(39 zdjęć)

– Przenosimy się na niej jakby w okres dwudziestolecia, kiedy to nasza hrabina Raczyńska, z domu księżniczka, założyła naszą piękną miejscowość. Kiedy wydano ją za hrabiego Raczyńskiego, to ona zajmowała się naszymi dobrami, była prawdziwą bizneswoman, jej mąż zajmował się wyjazdami zagranicznymi, automobilami. Był pierwszym w Polsce założycielem klubu automobilowego. Jego dziadek był jednym z trzech wielkich wieszczy romantyzmu: Mickiewicz, Słowacki i właśnie Krasiński, który bardzo dużo czasu spędzał w zespole parkowo-pałacowym w Złotym Potoku, posiadłości Raczyńskich – mówi Barbara Wożniak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska.

W 1916 roku, Karol hrabia Raczyński ze Złotego Potoku, kupił las od właściciela ziemskiego z Żarek, Andrzeja Fr. Guskiego. Hrabiostwo Raczyńscy zainteresowali się tym terenem, chcieli aby w pięknej okolicy powstała osada i ośrodek wypoczynkowy.

We wrześniu 1928 roku do Starostwa w Zawierciu wpłynęło podanie Zarządu Dóbr hrabiostwa Stefanii i Karola Raczyńskich w Złotym Potoku z prośbą o wydanie zezwolenia na rozparcelowanie 100 ha lasu na działki budowlane i ich sprzedaż.

Zobaczcie ZDJĘCIA z ubiegłorocznych edycji

Zobacz galerię(39 zdjęć)

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdarzenie drogowe z udziałem dwóch osobówek. Poszkodowana kobieta. Na zdarzenie najechał policjant
Następny artykułJak zgłosić kandydatów do tytułu Turystyczne Skarby Małopolski?