A A+ A++

Włochy to cel wakacyjnych wypraw wielu Polaków. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny we Włoszech w czasie wakacji 2023. Ile zapłacimy za zakupy, pizzę, makarony i paliwo? Włoskie ceny w sezonie 2023 są wyższe niż w Polsce. Zobaczcie, jakie czekają was wydatki na wakacyjnym wyjeździe do Włoch 2023.

Spis treści


Ceny w artykule odnoszą się do kursu euro na poziomie kursu dnia uśrednionego do około 4.40 zł

Włochy to w tym roku cel wypraw wielu Polaków. Widać to patrząc na tablice rejestracyjne na drogach, ale też słychać na ulicach miast od Verony po Neapol.

– Przez kilka lat jeździliśmy do Chorwacji, ale od wejścia do strefy euro ceny tam poszybowały tak, że zmieniliśmy cel właśnie na Włochy. Gwarantowana pogoda, piękne widoki i pyszne jedzenie. Czego chcieć więcej? – mówi Maria, turystka z Warszawy.

Wyjazd do Włoch to w pierwszej kolejności zakwaterowanie. Im lepsza lokalizacja, widok, dostęp do wody albo gór – tym wyższa cena.

Ceny ofert z popularnych portali wahają się średnio od 80 euro (352 złote) do 140 euro (616 zł) za dobę. Wiele zależy od lokalizacji i standardu. Apartament z dwoma sypialniami i salonem z aneksem wyposażony w klimatyzację i podziemny garaż to koszt około 130 euro (572 zł) za dobę w okolicach Verony. Nad urokliwym jeziorem Garda, kilkadziesiąt kilometrów dalej ceny idą w górę. Im bliżej wody, tym drożej. Oczywiście w kwestii cen apartamentów panuje zasada ,sky is the limit”, czyli praktycznie nie ma ograniczeń jeśli ktoś wybiera naprawdę luksusowe rezydencje w najdroższych, elitarnych lokalizacjach.

Koszty kwater zależą od lokalizacji. Znajdziemy już małe apartamenty od 80 euro za dobę, a górny pułap cen zależy tylko od wymagań klientów i w dużej mierze także od lokalizacji. Na zdjęciu Sirmione nad GardąMichał Wiśniewski

Trzeba pamiętać o lokalnych podatkach i opłatach. – Jeśli kwatera nie ma parkingu, trzeba doliczyć miejscowe stawki parkingowe. Są różne: od 1,5-2 euro (6,6 – 8,8 zł) za godzinę do nawet 5 euro (22 zł) w centrach miast i blisko zabytków.

– Poza opłaceniem kwatery dla rodziny u właściciela płaciliśmy też lokalny podatek ,,klimatyczny’’, jak Polsce. Wynosił euro (4,4 zł) za osobę za jeden dzień pobytu – przyznaje Adam, turysta z Polski mieszkający niedaleko Sirmione.

Ci, którzy wykupią wczasy ,,all inclusive’’ w jednym z drogich włoskich hoteli nie muszą obchodzić ceny w sklepach, ale zdecydowana większość turystów z Polski jedzie raczej do wynajętych kwater, gdzie sami zapewniają sobie wyżywienie.

Tu trzeba się liczyć z tym, że zapłacimy więcej niż w Polsce. Szczególnie rzuca się w oczy cena mięsa. 450-gramowa paczka piersi z kurczaka w zależności od sklepu to od 4,6 do ponad 6 euro (20 – 26,4zł). Droższa niż w Polsce jest też wołowina i wieprzowina.

Ceny włoskich wakacji 2023
Ceny i koszty włoskich wakacji 2023Michał Wiśniewski

Pakowana, plastrowana szynka to wydatek rzędu 1,5 euro (6,6 zł) i więcej. Masło w 200 gramowej kostce to od 2,5 do nawet 5 euro (11 – 22 zł). Jajka bio – 2,5 euro (11zł) za 4 sztuki. Butelka 1,5 litra słodkiego gazowanego napoju to koszt 1,35 euro (5,94 zł). Piwa ,,koncernowe’’ z niższej półki to od 0,89 euro do 1,7 euro (3,9 – 7,5 zł) za półlitrową puszkę. Koszt paczki papierosów to średnio 6 euro (ok 26,5 zł). Papierosów nie kupimy jednak w marketach. Ich sprzedaż prowadzą punkty ,,tobacco shop”” nazywane tu ,, tabaccheria”.

Ceny win to już pełna paleta w kraju, który słynie z ich produkcji. Na półkach marketowych znajdziemy butelki za 2 euro (8,80 zł), ale także takie za 30 euro (132 zł). Kolejny włoski specjał, czyli sery to także pełna paleta cen. Często można kupić sery pocięte już w kostki po około 3-6 euro (13,2 – 16,5 zł), ale ceny kilograma są dużo wyższe.

Ceny włoskich wakacji 2023
Ceny i koszty włoskich wakacji 2023Michał Wiśniewski

Passata pomidorowa (butelka 680 gramów) kosztuje 1 euro (4,4 zł). Jogurt to 35 eurocentów (1,6 zł). Paczkowana szynka w typu ,,proscutto’’ kosztuje w sklepie około 1,5 euro (ok 6,6 zł). Pomidorki 500 gramowym opakowaniu to 1,35 euro (ok. 5,9 zł). Za mleko trzeba zapłacić około 1,5 euro (ok 6,6 zł). Parówki w opakowaniu 3 sztuki to zwykle nieco ponad 1 euro (4,4 zł). Miks sałat to 79 eurocentów (ok. 3,5 zł). Butelka marketowej wody 1,5 litrowa to średnio 25 eurocentów (około 1,1 zł)

Dla wielu turystów wyznacznikiem kosztów wakacyjnych są ceny paliw. W 2023 latem we Włoszech na stacjach benzynowych trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 1,89 do 2,2 euro (ok. 8,5 – 9,6 zł) za litr popularnej PB95. Za diesla płacić trzeba od 1,7 do 2 euro (ok 7,5 – 8,8 zł) na stacjach w okolicach autostrad, gdzie zwykle paliwo jest droższe. Jadąc na wakacje do Włoch samochodem trzeba być przygotowanym na konieczność tankowania w stacjach samoobsługowych.

Ceny włoskich wakacji 2023
Paliwo we Włoszech to około 8 zł za litrMichał Wiśniewski

Nie znajdziemy tam instrukcji w języku polskim, a jedynie w angielskim, niemieckim i rzecz jasna włoskim. By kupić paliwo lepiej mieć wówczas przy sobie kartę płatniczą, bo wiele ze stacji z samoobsługą nie umożliwia płatności gotówkowych.

Włochy to także płatne autostrady, którymi jazda skraca podróż do głównych miast. Można szukać alternatywnych dróg bez opłat, ale tu trzeba być szczególnie ostrożnym.

– Po wakacjach we Włoszech po roku od wyjazdu dostałem kilka mandatów z fotoradarów, które nie były w żaden sposób oznaczone na drodze. Musiały być ukryte. Przekroczenia wynosiły czasem zaledwie kilka kilometrów na godzinę i już naliczano kary. Odwołanie jest praktycznie niemożliwe, choć w teorii można apelować do sędziów pokoju we Włoszech. Ja zrezygnowałem i płaciłem, a teraz jeżdżę tu jak na kursie na prawo jazdy. Jest 50, jadę 49 – śmieje się Damian, turysta z Dolnego Śląska.

Ceny włoskich wakacji 2023
Mandaty we Włoszech są dotkliwe, a fotoradarów nie brakujeMichał Wiśniewski

Wyjazd na wakacje do słonecznej Italii nieodłącznie kojarzy się z pysznym włoskim jedzeniem. Ile wydamy na klasyczne pozycje kulinarne? Pizza w restauracji to wydatek od 8 euro (ok. 35 zł) za margerittę. Pizze z dodatkami w postaci świeżych owoców morza to już nawet 18 euro (ok 80 zł). Nieco taniej można zjeść włoskie placki w małych pizzeriach typu ,,take away’’, gdzie zamawiamy i zabieramy pizzę ze sobą. Tam ceny kształtują się na poziomie około 5 euro (ok. 24 zł) za funghi, czy capriciosę.

Ceny makaronów to od 10 euro (44 zł) w restauracjach aż do ponad 20 euro (88 zł) za ,,pastę’’ z owocami morza.

Klienci ,,knajpek’’ włoskich muszą się liczyć z tym, że nie zawsze ceny z menu pokryją się z ich rachunkiem. Wiele lokali dolicza do ceny także ,,coperto’’, czyli opłatę za ,,serwis’’. To szeroko rozumiany ,,stolik’’, albo ,,pieczywo’’ lub po prostu obsługa kelnerska. Zwykle to około 1 euro (4,4 zł) za osobę, ale czasem opłata w doskonałej lokalizacji lokalu ,,z widokiem’’ może sięgnąć 2-3 euro od osoby (ok. 8,8 – 13 zł). Informacja o ,,coperto’’ powinna się znaleźć w menu. Teoretycznie, gdy jej nie ma – nie mamy obowiązku ponosić tego kosztu.

Wakacje we Włoszech to oczywiście także zakupy. Ceny są wyższe niż w Polsce średnio od 20 do 30 procent

Ile kosztują wakacje we Włoszech 2023? Sprawdziliśmy ceny na…

Podane w artykule ceny odnoszą się do kursu euro na średnim poziomie 4,40 zł w dniu publikacji

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja chce zamknąć polski konsulat w Smoleńsku. MSZ reaguje
Następny artykułNiemiecki polityk alarmuje: Potrzebujemy ochrony granic!