A A+ A++

Jak co roku w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze odbywają się dożynki jasnogórskie. Tradycją jest, że w uroczystej mszy świętej uczestniczy prezydent Polski. Wcześniej w klasztorze gościli Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski. Po rocznej przerwie w uroczystości wziął udział, kończący swoją drugą kadencję, prezydent Andrzej Duda. Nie obyło się bez politycznych apeli i nawoływania do wyboru “najlepszego kandydata” w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

W niedzielę, 1 września, na Jasną Górę zawitał prezydent RP, Andrzej Duda. Są to jego ostatnie dożynki, na które przybył w tej roli., gdyż w przyszłym roku kończy się jego druga kadencja. Prezydent podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za kraj. Mówił także o zasługach polskich rolników w związku z przypadającą na ten dzień 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Zobacz galerię(5 zdjęć)

– Jeszcze raz w tę 85. rocznicę bardzo dziękuję całym pokoleniom polskich rolników, ludzi polskiej wsi, za to żeście zawsze przy Polsce stali i nigdy nie wahali się przelewać krwi i stanąć w obronie tych ważnych wartości, które o Polsce decydują. Tak jak potem po II wojnie światowej stanęliście w obronie swojej ojcowizny – ziemi, żeby jej nie oddać. Nie poddać się kolektywizacji i komunizmowi – mówił prezydent Duda.

Mówiąc o sprawach aktualnych, prezydent zapewnił o swoim wsparciu dla obecnego ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego z PSL, w kwestii wygospodarowania środków na pomoc polskiemu rolnictwu m.in. w związku z klęskami żywiołowymi, które dotykają wieś. – Wierzę w to, że będzie mógł też liczyć w tym zakresie na wsparcie opozycji, bo wiemy, że wygospodarowanie środków na ten cel jest potrzebne – mówiła głowa państwa.

Wśród tematów przywołanych przez prezydenta była też sprawa zmian w organizacji lekcji religii (od 1 września można łączyć klasy na lekcjach z tego przedmiotu). – Kiedy ktoś nam próbuje ją odebrać, to zarazem odbiera nam ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno. I dziękuję, że polska wieś i rolnicy o tym pamiętają, dając swoją obecnością tutaj świadectwo – mówił prezydent Duda.

Prezydent zaapelował też z murów Jasnej Góry o udział w wyborach prezydenckich i apelował o “mądry wybór”.

– Mój czas służby dla Rzeczypospolitej się kończy – mówił Duda. – Proszę żebyśmy poszli wszyscy razem na wybory prezydenckie. Niech ta frekwencja na wyborach będzie wysoka. Przynajmniej taka, jak podczas ostatnich wyborów prezydenckich, a może nawet wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych. Idźmy gremialnie do urn i oddajmy nasz głos na tego kandydata, którego wybierzemy i którego uznamy, że jest najlepszy dla Polski na następne lata, bo jak wiemy czas jest trudny – i pod względem tych europejskich decyzji, jakie będą podejmowane, ale także i pod względem bezpieczeństwa. Trzeba to bezpieczeństwo umacniać, aby nigdy więcej nie powtórzyło się to, co stało się w 1939 roku, że pomimo bohaterstwa polskiego żołnierza, nie byli w stanie, choć oddali życie i byli gotowi poświęcić wszystko, obronić swojej ojczyzny – mówił Andrzej Duda, który wskazał, że ówczesne władze nie zadbały w odpowiednim czasie o modernizację armii.

W powitaniu zebranych na sumie przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski powiedział m.in., że “polska wieś zawsze była ostoją żywej wiary szacunku do dekalogu”.

– To dzięki tym wartościom w czasach zaborów nasi ojcowie zachowali ojczystą kulturę i język. Choć niejednokrotnie cierpieli biedę niesprawiedliwość również od swoich, nigdy nie sprzeniewierzyli się obranym zasadom moralnym. Kościół zaś, będąc orędownikiem prostego ludu, bronił go przed zaborcą i wspierał każdy wysiłek zmierzający do odbudowania polskiej państwowości – mówił przeor.

Paulin nawiązał też do rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. „Mimo upływu lat, także najmłodsze pokolenie Polaków nosi na sobie skutki tamtej tragedii” – zaznaczył.

– Bez prawdy o tym wydarzeniu, bez autentycznego zadość uczynienia, a przede wszystkim bez jednoznacznego potępienia każdego totalitarnego systemu, który nieuchronnie prowadzi do wojny, nie da się zbudować dobrych relacji w rodzinie narodów europejskich – podkreślił przeor Jasnej Góry.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Straży Gminnej
Następny artykułZapisy na zajęcia teatralne na rok 2024/2025